ECB dostala lekci. Ne každá centrální banka je zcela za křivkou
Klíčové body
- Eurové peněžní trhy zaceňují zvýšení sazeb ECB do konce roku o 190 bodů.
- Švýcarská centrální banka ukázala, že je možné dostat se před křivku.
- Sílí sázky na úpravu japonské měnové politiky.
Evropská centrální banka letos poprvé po více než deseti letech zvýší úrokové sazby. Dle forward guidance by mělo jít o postupný proces navyšování. S tím však nesouhlasí trh. Podle něj je ECB výrazně za křivkou, a proto by měla přistoupit k nadstandardním úpravám. Inspirovat by se mohla například u švýcarské centrální banky.
Aktuální prognóza ECB počítá se zvýšením sazeb v červenci o 25 bodů. V září pak banka o úpravě rozhodne na základě inflace a jejího výhledu. Pokud bude stejný nebo vyšší v porovnání s červnovou prognózou, úroky mohou vzrůst více než o čtvrt procentního bodu. Obdobně pak bude banka postupovat i v dalších zasedáních.
Tržní výhled je mnohem agresivnější. Eurové peněžní trhy do konce letošního roku zaceňují zvýšení sazeb ECB o 190 bodů. V roce 2023 pak vidíme výhled navýšení o dalších zhruba sto bodů. Tento přístup by byl v souladu s razantním zákrokem proti inflaci s důrazem na udržení inflační kotvy. ECB by však značně ztížil práci s ohledem na potenciální hrozbu fragmentace evropských dluhopisových trhů (psali jsme zde). A to nehledě na použití reinvestic prostředků plynoucích z aktiv před splatností nakoupených v rámci pandemického programu nákupů, ba dokonce i při existenci speciálního nástroje pro řízení rizikových prémií. Z toho důvodu se bude ECB nadále držet více za křivkou než před ní.
Kontrastem ECB je čtvrteční rozhodnutí švýcarské centrální banky. Ta nad očekávání trhu poprvé od roku 2007 zvýšila úrokové sazby, a rovnou o 50 bodů. Hlavní úrok se sice stále nachází na -0,25 %, reálná sazba je však výrazně vyšší než například v eurozóně, a to o několik procentních bodů. Nečekané navýšení švýcarských sazeb bylo odůvodněno snahou zabránit širšímu a plošnému nárůstu inflace. Další zvýšení přitom mohou následovat. Guvernér Jordan rovněž připustil možnost intervencí.
Pravděpodobnost intervencí podle nás vzrostla i tím, že se švýcarská centrální banka vychýlila z trendu měnověpolitických úprav až po ECB. To může být signálem potřeby nominálně silnějšího franku v prostředí mírnější švýcarské inflace ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi, aby tak nedošlo k reálné depreciaci kurzu. Ve prospěch silnější švýcarské měny by vedle vyšších sazeb a případných intervencí mohlo hrát i zahraniční dění. Například, pokud by ECB nezvládla zmiňovaný problém fragmentace, který by vedl k výraznému nárůstu italských výnosů historicky negativně korelujících s kurzem franku.
Červnové zvýšení švýcarských sazeb dává centrální bance více volnosti pro zářijové zasedání. Banka uvedla, že bez dnešního zvýšení úroků by aktualizovaný výhled inflace na 2,8 % v roce 2022, 1,9 % v 2023 a 1,6 % v 2024 byl mnohem vyšší. Jestliže ale inflace nepoleví a její výhled bude překonávat novou prognózu, sazby budou dále navýšeny.
Švýcarsko ukázalo, že i v dnešní době je možné se dostat před křivku. Uznáváme však, že ve srovnání s Evropou má mnohem komfortnější situaci, minimálně s ohledem na absenci problému fragmentace. Dnešní akce měla každopádně ještě vzdálenější přesah. Předpokládáme, že zvýšení švýcarských sazeb podpořilo představy o tom, že k akci nakonec dojde i u ostatních centrálních bank doposud neupravujících svou měnovou politiku.
Řeč je především o japonské centrální bance. I přesto, že americké nominální i reálné tržní sazby opět rostly, kurz japonského jenu včera posiloval. Tento rozchod historicky negativní korelace bude podle nás spíše krátkodobý. Potvrzuje ale naše pozorování sílících sázek na to, že Bank of Japan nakonec opustí cílení výnosové křivky (dnes se tak ale ještě nestalo), čímž zabrání riziku dále oslabujícího jenu. Ten už přitom vadí nejen japonskému ministerstvu financí, ale i samotné centrální bance. Od opuštění cílování výnosové křivky pak nezbývá moc k prvním spekulacím o úpravě sazeb.
Text byl původně napsán pro rubriku Big Expert serveru Kurzy.cz.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0527 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,21 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0468 do 1,0567 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,72 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,48 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,65 až 24,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,33 do 23,64 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters