JPMorgan a Goldman Sachs se dál straní ruského dluhu
JPMorgan a Goldman Sachs nechtějí mít nic společného s ruským dluhem. Obě megabanky z Wall Street zastavují svoji činnost ve zprostředkování obchodů s ruskými dluhopisy. Předcházelo tomu nečekané oznámení administrativy prezidenta USA Joeho Bidena z minulého týdne, podle kterého američtí investoři tato aktiva již dále nesmějí nakupovat.
Obě banky dosud propojovaly prodejce tohoto dluhu s kupci zajímající se o tyto nástroje. Podle pravidla, které vyjasnil úřad amerického ministerstva financí pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC), ale investoři v USA nesmějí nyní tato aktiva nabývat. JPMorgan se podle nejmenovaného zdroje nyní stahuje. Podle mluvčího Goldman Sachs zakazuje takovéto transakce i tato banka.
„V souladu s aktualizovanou směrnicí OFAC a ukončováním aktivit v souvislosti s Ruskem ze strany Goldman Sachs již firma nebude dále provádět určité klientsky propojené aktivity tvůrce trhu týkající se ruských entit,“ sdělila podle Bloombergu GS ve sdělení.
Dosavadní opatření federální vlády umožňovalo americkým bankám jako Goldman Sachs a JPMorgan i dalším firmám pomáhat klientům sáhnout si na levný ruský dluh na sekundárním trhu v době, kdy se ho chtělo mnoho jiných držitelů rychle zbavit. Teď již američtí účastníci trhů nesmějí nakupovat nový ani existující dluh, ani akciové cenné papíry vydané Ruskou federací. Američtí investoři nicméně mohou ruský dluh pořád držet nebo prodávat, upřesnil mluvčí úřadu OFAC, který americkou sankční politiku řídí. Podle úřadu povede zákaz nových investic do Ruské federace k další izolaci Ruska z globální ekonomiky.
Banky dluh obvykle skupují, protože je o to žádají klienti, nebo protože očekávají, že pro něj najdou připravené klienty. Goldman Sachs a JPMorgan svoje aktivity na tomto poli dosud vysvětlovaly tím, že pomáhají klientům snížit jejich expozici.
Oznámení amerického ministerstva financí z 6. června zachytilo účastníky trhu nepřipravené. Podle některých expertů na sankce je s podivem, že Spojené státy takto významný krok učinily bez větších fanfár. Někteří investoři tvrdí, že se o něm dozvěděli ze sekce otázek a odpovědí na webu OFAC, někteří o novém pravidle a jeho výkladu zdlouhavě diskutovali s právníky.
Invaze na Ukrajinu zpočátku poslala ceny dluhopisů provázaných s Ruskem dolů i přesto, že nepodléhaly zahraničním sankcím. Pokračování obchodů s těmito cennými papíry se na Wall Street i ve Washingtonubrzy stalo kontroverzním tématem. Demokratická senátorka Elizabeth Warrenová obviňovala banky z podkopávání sankcí a spolu s demokratickou poslankyní Katie Porterovou po bankách JPM a GS v květnu požadovaly jména klientů, kteří tyto cenné papíry obchodují.
Ruské zahraniční dluhopisy jsou kótované kolem 20 centů k dolaru. Některé jsou indikovány jen na 17 centech k dolaru.
Zdroje: Bloomberg, Dow Jones
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Rusko - zprávy a komentáře k Rusku
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?