Může koruna výrazně posílit?
Klíčové body
- Koruna zažívá poměrně klidné období, od poloviny května se obchoduje ve zhruba dvacetihaléřovém pásmu.
- ČNB v červnu opětovně zvýší sazby, z pohledu trhu půjde zřejmě o vrchol současného úrokového cyklu.
- Neočekáváme, že by se domácí měna měla posunout ve směru predikce ČNB na úrovně kolem 24,00 za euro.
Koruna zažívá poměrně klidné období. Od poloviny května se obchoduje ve zhruba dvacetihaléřovém pásmu. Ve srovnání s výhledem České národní banky je však citelně slabší. Může kurz výrazně posílit, nebo jsou větší rizika na straně slabší koruny?
Jeden z hlavních výkyvů, které jsme u koruny v posledních několika týdnech viděli, bylo oslabení spojené s příštím guvernérem ČNB Alešem Michlem. Po něm následovala intervence centrální banky, která kurz dostala zpět pod hranici 25,00 za euro. Od té doby se domácí měna stabilizovala. Nenašlo se však nic, co by jí pomohlo k posílení až k „předmichlovským“ hodnotám.
Úrokový diferenciál a jeho výhled, který dlouho patřil k hlavním faktorům zpevňující koruny, svůj potenciál, jak se zdá, vyčerpal. I přesto, že bankovní rada ČNB na červnovém zasedání opětovně zvýší hlavní úrokovou sazbu, v trhu je tato úprava z většiny zaceněna. Porovnání FRA sazeb na měsíčním horizontu a tříměsíční sazby Pribor signalizuje predikci navýšení sazeb o 50 bodů. Ve srovnání se začátkem minulého týdne jde o zhruba 20 bodů nižší hodnotu. Tento pokles kurz reflektoval oslabením z úrovní pod 24,60 nad 24,70 za euro během necelých 14 dnů.
Očekáváme, že bankovní rada na konci června doručí zvýšení úroků v rozmezí 50 až 100 bodů. V základním scénáři se přikláníme k 75 bodům, což ve srovnání s aktuálními tržními sazbami nabízí jistý prostor pro jejich nárůst, a tedy i mírně silnější kurz.
Z proměnných, které vstoupí do rozhodování rady, bude klíčová inflace za květen zveřejněná příští pátek. Pokud budeme svědky dalšího pozitivního překvapení překonávajícího výhled centrální banky, tržní sazby mohou reagovat nárůstem nad současné zacenění červnového zvýšení úroků o půl procentního bodu. Nečekáme však, že by šlo o natolik silný impuls, aby se kurz koruny posunul k hodnotám ze začátku května kolem 24,50 za euro.
Celkově jsme přesvědčeni, že koruna bude v současné situaci velmi obtížně hledat důvod k výraznému posílení. Globální tržní nálada není nijak zvlášť nakloněna ve prospěch rizikových aktiv s ohledem na výhled dále rostoucích úrokových sazeb téměř po celém světě, a tedy utahujících se podmínek financování. V posledních týdnech se výrazně projevila i nervozita z důvodu ekonomického zpomalení. Spouštěčem bylo hned několik největších retailových firem z USA, které byly nuceny zhoršit svůj výhled zisků z titulu vysokých nákladů projevujících se v ziskových maržích.
Na domácím poli budou korunoví obchodníci sledovat zejména složení bankovní rady ČNB. Do konce června by měl prezident Zeman sdělit jednak jméno člověka, který po odchodu Jiřího Rusnoka doplní radu do kompletní sedmičky, a poté zda prodlouží mandát současným členům Nidetzkému a Bendovi. Je vysoce pravděpodobné, že se poměr jestřábů a holubic zásadně změní. To by sice nutně neznamenalo snížení úrokových sazeb (to trh zaceňuje až na horizontu devíti měsíců), riziko korunového výprodeje by ale vzrostlo, stejně jako tomu bylo po jmenování Aleše Michla guvernérem.
Z výše vyjmenovaného nám vychází převaha faktorů bránících výraznějšímu zpevnění koruny. Kombinace ekonomického zpomalení, dle odhadu ČNB dokonce mírná recese ve druhé polovině roku, spojeného s domácími i zahraničními faktory, výhledu vrcholu sazeb v současném úrokovém cyklu a nejisté globální tržní nálady nedovolí koruně citelněji posílit. Proto nečekáme, že se vyplní výhled centrální banky pracující s kurzem české měny na úrovni 24,00 za euro ve druhém čtvrtletí a ve třetím pak pod touto hranicí. Pravděpodobnějším scénářem je, že se koruna bude v příštích měsících pohybovat v pásmu 24,50 až 25,00 za euro. Obdobný výhled přitom včera reportovala i agentura Reuters. Oslovení analytici v něm počítají s letošním oslabením kurzu na 25,00 za euro.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0755 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,71 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0629 do 1,0780 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,69 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,96 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,61 až 24,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,90 do 23,24 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters