Drahá nafta a benzín, aneb napjatý trh ropných produktů - Rozbřesk
Zatímco cena severomořské ropy Brent se v posledních týdnech stabilizovala okolo úrovně 115 USD/barel, vývoj na trzích s ropnými produkty signalizuje nárůst bezprostředního napětí. I když jsou trhy se surovou ropou a finálními ropnými deriváty úzce (a relativně komplexním způsobem) propojeny, rostoucí velkoobchodní ceny dieselu a benzinu dávají tušit, že se ve skutečnosti jedná o rozdílné trhy, které ovlivňují specifické šoky a mohou tak vykazovat odlišnou dynamiku.
Od začátku války na Ukrajině se dostal do kritické situace především evropský trh s dieselem. Evropa je totiž dlouhodobě deficitní region (spotřebovává více dieselu než produkuje), což řešila převážně dovozem finálního dieselu z Ruska (více než 50 % celkových importů). Ten ale po ruské agresi významně propadl, a to především v důsledku dobrovolného embarga řady evropských společností, což prohloubilo už tak napjatou předválečnou tržní bilanci. Ostatně, zásoby dieselu jsou v Evropě aktuálně nejnižší od roku 2008.
Výsledkem jsou skokově rostoucí velkoobchodní ceny dieselu, ze kterých profitují evropské rafinérie, jež vykazují enormní marže (zvláště pak ty, které stále odebírají zlevněnou ruskou ropu). Ty pro rafinérie zároveň představují – v rámci jejich konfiguračních možností – pobídku k vyšší produkci dieselu, nicméně s ohledem na relativně omezenou kapacitu nejsou ani tak schopny zcela uspokojit poptávku.
Vyšší produkce dieselu je navíc možná pouze na úkor jiných ropných derivátů. Napětí se tak v posledních týdnech přelilo také na velkoobchodní trh s benzínem, kde zřejmě hraje roli i sezónní efekt vyšší poptávky s ohledem na nastupující motoristickou sezónu. To je koneckonců důvod, proč benzín v současnosti na českých čerpacích stanicích prudce zdražuje a jeho cena je již v průměru opět vyšší než v případě nafty.
Jelikož jsou trhy s finálními ropnými deriváty geograficky propojeny, podobné napětí jako v Evropě můžeme pozorovat také ve Spojených státech. Volnou kapacitou rafinérií sice disponuje Čína, ta však v tomto roce výrazně omezila export ropných produktů. Trh s ropnými deriváty se tak v nejbližších měsících – i ve světle hrozícího embarga na ruskou ropu – zřejmě žádné zásadní úlevy nedočká…
*** TRHY ***
Koruna
Koruna včera bez větších problémů vstřebala první rozhovor nastupujícího guvernéra ČNB Aleše Michla a nadále se drží v relativně úzkém pásmu 24,60-24,70 EUR/CZK. Zdá se, že trh alespoň zčásti uklidnilo souznění nového guvernéra s alternativním scénářem, což naznačuje jistou kontinuitu vazby na odborný aparát centrální banky.
Česká měna bude v příštích dnech a týdnech netrpělivě vyhlížet další zprávy o finální podobě bankovní rady. Je nicméně možné, že prezident Zeman (staro)nová jména oznámí až po červnovém jednání bankovní rady (22.6.). V takovém případě nečekáme, že by měla koruna chuť k výraznějším ziskům a spíše se může dostat do lehké defenzivy vzhledem k přetrvávající nejistotě.
Eurodolar
Tlak na americké úrokové sazby vyvolaný jednak smíšenými daty a jednak poněkud méně jestřábí rétorikou přicházející od centrálních bankéřů z Fedu vytlačily eurodolar viditelně nad hladinu 1,07.
Před prodlouženým víkendem v USA (v pondělí je zde svátek) ještě přijdou zajímavá americká data, která nastaví očekávání ohledně startu americké ekonomiky do druhého kvartálu (spotřebitelské výdaje a zahraniční obchod za duben). Kromě toho bude trh sledovat i vývoj dlouhodobých inflačních očekávání v průzkumu Univerzity z Michiganu.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nafta CZ - ceny a grafy motorové nafty, vývoj ceny motorové nafty 1 l - 1 rok - měna CZK
- LS Nafta - ceny a grafy nafty s nízkým obsahem síry, vývoj ceny nafty s nízkým obsahem síry 1 tuna - 1 rok - měna USD
- Benzín CZ - ceny a grafy benzínu CZ, vývoj ceny benzínu CZ 1 l - 1 rok - měna CZK
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
- Nafta - aktuální ceny motorové nafty, vývoj cen
- Drahé kovy - ceny zlata, stříbra, platiny a palladia
- Aktuální cena benzínu, cena nafty
- Koronavirus a ropa, vliv na ceny benzínu, nafty
- Ceny benzínu v Polsku
- Cena nafty v Polsku
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA