Export (export.cz)
Ze světa  |  24.05.2022 15:10:07

Umění, luxus i design - Hongkong se opět otevírá

UMĚNÍ, LUXUS I DESIGN. HONKONG SE OPĚT OTEVÍRÁ

Částečné uvolnění pandemických pravidel v Hongkongu je skvělou zprávou pro všechny milovníky moderního umění. Koncem května se tu uskuteční dva veletrhy s uměním – Art Basel a Art Central, které mají v kalendáři všichni nákupčí, investoři a galeristé. Poptávka po designu a luxusním zbožím je dobrou zprávou i pro české firmy

Hongkong je sídlem stovek muzejí a galerií. Ilustrační foto Shutterstock

Hongkongský trh s uměleckými předměty je jedním z nejrozvinutějších v Asii, v případě prodeje moderního umění se z pohledu objemu transakcí dokonce jedná o jeden z nejdůležitějších trhů světa. Souhrnně tak tvoří kultura a kreativní průmysl jeden z nejdynamičtěji se rozvíjejících sektorů Hongkongu, podílí se zhruba 5 % na tvorbě HDP a generuje okolo 6 % pracovních míst. Vzhledem k vysoké kumulaci kapitálu a úctyhodnému počtu jedinců s vysokou hodnotou čistého jměním je v zemi množství mecenášů. Ti skupují umění v mnoha případech pro vlastní sbírky či z důvodu vytvoření zajímavých investičních portfolií.

V zemi operuje množství galerií zastupujících umělce ze všech koutů světa. Nejvýznamnější padesátka z nich (asi 75 % z celkového množství) je sdružena v rámci asociace galeristů. Jsou tu všechny významné aukční síně – v segmentu moderního umění generuje hongkongský trh 33 % tržeb pro Christie´s, 38 % pro Sothesby´s a zhruba 25 % pro Philips. Není proto s podivem, že tyto domy rozšiřují svou přítomnost na místním trhu. Právě tyto velké aukční domy často otevírají dveře západním umělcům do Asie.

Online aukce na vzestupu

Vzestup Hongkongu jako uměleckého centra Asie je aktivně podporován vládou, což lze demonstrovat na příkladu umělecké čtvrti West Kowloon, jejíž výstavba vyžadovala veřejné investice ve výši okolo 3 miliard USD. Otevření Musea asijského umění M+ v roce 2021 pouze korunovalo dosavadní vládní úsilí. Hongkong každoročně hostí několik veletrhů s uměním – Art Basel, Art Central a Affordable Art Fair. Novým úspěšným formátem prodeje uměleckých děl jsou online aukce, jejichž význam nelze vzhledem k přetrvávajícím přísným protipandemickým opatřením upozaďovat.

Hongkong tradičně platí za místo, kde se střetává Západ a Východ a místní obyvatelé jsou proto často velmi dobře obeznámeni s evropským uměním a projevují o něj zájem. Místní kupci umění jsou jednoznačně náročným publikem a není proto nikterak výjimečné, že hongkongské galerie spolupracují se zahraničními partnery na speciálních výstavách představujících méně známé umělce a designéry. Právě spolupráce mezi galeriemi je nepochybně zajímavou příležitostí, jak představit české umělce hongkongským milovníkům umění.

Díky vysoké koncentraci luxusních restaurací, hotelových komplexů, ale i privátních obydlí je Hongkong výborným odbytištěm i pro luxusní design – od nábytku až po sofistikované světelné instalace či skleněné doplňky a zboží. Zajímavým segmentem je i vybavování luxusních jacht. Každoroční Business of Design Week je vlajkovou akcí v oblasti designu, inovací a brandingu.

Anna Dupalová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát ČRHongkongu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688