Série PMI dnes ukáže postupné zpomalování napříč světem - ranní okénko
Dnešek za několik málo minut odstartuje konjukturální průzkum z dílny ČSÚ. Čekat lze pokračující rozkol mezi sentimentem domácností a firem, kdy spotřebitelé jsou výrazně negativněji naladění v důsledku vysokých přírůstků cen. Na česká data naváže série zahraničních PMI z výroby a služeb. Předběžná data dorazí mj. z Německa, eurozóny a USA. V Evropě budou indexy s největší pravděpodobností pokračovat v poklesu a naznačí tak i pomalejší růst HDP v Q2. Pokles by ale index poprvé od začátku roku měl vykázat i v USA.
V Německu se čeká snížení hodnoty PMI jak na úrovni výroby tak na služeb. Zatímco služby se díky postpandemickému dohánění drží i navzdory válce na Ukrajině vůči začátku roku na podobných úrovních, ve výrobě to neplatí. Index zde podle odhadů trhu poklesne popáté v řadě na hodnotu 54,0. Ta sice pořád označuje expanzi, znamenalo by to ale sestup na nejnižší úroveň od léta 2020. Naději na lepší výsledek dává včerejší optimistický Ifo index, stejně tak některá vysokofrekvenční data naznačující lepší květnový vývoj. K ustálení cenového vývoje došlo i u zemního plynu, byť ceny v porovnání s minulým rokem jsou stále několikanásobně vyšší. Riziko horšího výsledku naopak představuje lockdownová situace v Číně, kdy kvůli zvládnutí pandemie došlo k dalšímu negativnímu šoku ze strany dodavatelských řetězců. V neposlední řadě může firmy trápit i slábnoucí domácí poptávka, která představuje reakci na růst spotřebitelských cen.
Výsledek PMI v eurozóně budou ovlivňovat prakticky ty totožné vlivy, a i zde se čeká pokles, větší na úrovni výroby. Tam by index pro výrobu měl sestoupit z 55,5 na hodnotu 54,7. Ve službách se čeká jen velmi mírná korekce z 57,7 na 57,4.
Do třetice pak dorazí v odpoledních hodinách hodnoty PMI z USA. I zde se čeká setrvání výrazně nad padesátkou, kdy index ve výrobním sektoru by měl poklesnout z dubnových 59,2 na 57,7. Mírné ochlazení by se mělo dostavit i ve službách. Ve všech případech indexy naznačují zpomalení růstu, rozhodně ne ale srovnatelné s covidovým šokem.
Pohled zpět:
Včerejší německý Ifo index ukázal nečekaný růst, kdy souhrnná hodnota vyskočila z 91,8 na 93 bodů. Překvapení přišlo především v kategorii hodnocení současné situace, kdy firmy hodnotí aktuální stav nejlépe od loňského října. Opatrnost naopak zůstává při hodnocení budoucích očekávání, kdy si firmy uvědomují negativní tlak ze strany vysokých cen na poptávku.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz