EU musí navýšit podporu občanů a podniků a pomoc Ukrajině
V usnesení o sociálních a hospodářských důsledcích ruské války na Ukrajině pro EU, které bylo přijato prostřednictvím hlasování zvednutím ruky, poslanci konstatují, že samotná válka a „oprávněné sankce EU vůči Rusku a Bělorusku ovlivňují hospodářské oživení EU po pandemii a představují vážnou hrozbu.“ Tyto dopady je třeba řešit, „aby se pomohlo domácnostem a podnikům... a aby evropští občané i nadále podporovali opatření přijatá proti Rusku i další kroky nezbytné k podpoře Ukrajinců.“ Usnesení uzavírá plenární rozpravu, která se konala 4. května ve Štrasburku.
Dopady války nelze pokrýt stávajícími finančními nástroji
Stávající nástroje, jako je Next Generation EU, SURE (podpora na zmírnění rizik nezaměstnanosti v mimořádné situaci) nebo systém flexibility rozpočtu EU, podle poslanců nestačí na zmírnění negativních dopadů války a nákladů, které EU vznikly v důsledku sankcí uvalených na Rusko. Vyzývají proto k zavedení daně z neočekávaných zisků pro energetické společnosti, k zabavení a konfiskaci majetku ruských oligarchů a k další flexibilitě rozpočtu EU. Víceletý finanční rámec (VFR) by měl být podroben přezkumu, pravidla státní podpory by měla být uplatňována více flexibilně, úroveň záruky EU v programu InvestEU by měla být navýšena a Komise by měla být připravena navrhnout nové programy, pokud to bude nutné, uvádí text usnesení. Poslanci rovněž vyzývají EU, aby stála v čele budování Svěřenského fondu solidarity pro Ukrajinu.
Pomoc lidem a podnikům překonat těžké časy
Poslanci zdůrazňují, že válka zejména prohloubila krizi v oblasti cen energií, což má negativní dopad na kupní sílu a provozní náklady. Zhoršení této krize vyžaduje rychlý zásah, uvádějí. Členské státy by měly zvýšit své sociální výdaje a dodatečné výdaje by měly být vyčleněny na podporu zranitelným, ale životaschopným podnikům.
Poslanci rovněž zdůrazňují, že růst mezd by měl zohledňovat dlouhodobou inflaci a růst produktivity, aby byla zachována kupní síla domácností. Měl být také vytvořen balíček dočasných opatření na podporu evropské sociální odolnosti, který by koordinoval soubor opatření a prostředků k posílení systémů sociálního zabezpečení a sociální ochrany v EU.
Investice do nezávislosti
Poslanci kladou zvláštní důraz na rozvoj autonomie EU. Za tímto účelem požadují zřízení nového specializovaného evropského fondu. Fond strategické autonomie pro Evropu by financoval přeshraniční energetickou infrastrukturu, výrobu energie z obnovitelných zdrojů a její účinnost, kybernetickou bezpečnost, konkurenceschopnost průmyslu, zabezpečení potravin, oběhové hospodářství a udržitelný rozvoj.
Poslanci také upozorňují, že bývalí politici jako Esko Aho, Francois Fillon a Wolfgang Schüssel nedávno odstoupili ze svých funkcí v ruských firmách, a důrazně požadují, aby totéž učinili i další, například Karin Kneisslová a Gerhard Schröder.
Kontakty:
-
John SCHRANZ
Press Officer -
Hana RAISSI
Tisková atašé -
Irena KUBÁŠKOVÁ
Tisková atašé -
Iva LAŇOVÁ
Tisková atašé
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory