Zadlužení obyvatel poprvé v historii překročilo 3 biliony korun
BRKI, NRKI: Zadlužení obyvatel poprvé v historii překročilo 3 biliony korun
Meziročně se zvýšilo o rekordních 407 miliard korun, lidé se snažili sjednat hypotéku ještě před zpřísněním pravidel
· Objem dluhu obyvatel na konci prvního čtvrtletí dosáhl 3,07 bilionu korun
· Zadlužení obyvatel meziročně vzrostlo o rekordních 407 miliard korun, tedy o více než 15 %
· Vysoký zájem o hypotéky pokračoval kvůli očekávanému dubnovému zpřísnění i v prvním čtvrtletí: objem dluhu z úvěrů na bydlení díky tomu vzrostl meziročně téměř o pětinu, konkrétně o 383 miliard korun
· Nejrychleji vzrostl dluh z úvěrů na bydlení v Praze a v Jihomoravském kraji
· Objem dluhu z úvěrů na spotřebu se zvýšil o 24 miliard, tedy o 5 %. Před rokem byl přitom o 2 % nižší než koncem 1. čtvrtletí 2020
· Objem nespláceného dluhu se meziročně snížil o 1,8 miliardy (-6 %) na 28,1 miliardy korun, avšak oproti konci roku 2021 se podobně jako v minulých letech mírně zvýšil
· Počet lidí, kteří nesplácejí úvěry na bydlení, se snížil o 2 606 (-20 %) na 10 644
· Počet lidí, kteří nesplácejí úvěry na spotřebu, se snížil o 6 842 (-4 %) na 176 022
Celkový dluh obyvatel evidovaný v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací dosáhl na konci prvního čtvrtletí 3,07 bilionu korun a meziročně se zvýšil o rekordních 407 miliard. Růst zadlužení obyvatel tak byl ještě vyšší než na konci roku 2021. Důvodem je pokračující zájem o hypotéky doplněný oživením poptávky po úvěrech na spotřebu. Objem dluhu z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření meziročně vzrostl o 383 miliard korun, zatímco dluh z úvěrů na spotřebu se zvýšil o 23 miliard.
Meziroční nárůst dluhu byl na konci letošního prvního čtvrtletí třikrát vyšší než na konci roku 2019. Zároveň dosáhl svého vrcholu. „V dalších čtvrtletích už se takto vysokého čísla určitě nedočkáme. Důvodem je slábnoucí poptávka po úvěrech na bydlení, která se začala výrazněji projevovat během dubna. Do března se lidé naopak snažili sjednat hypoteční úvěr ještě podle starých pravidel. Strach z toho, že by na hypotéku po zpřísnění podmínek nemuseli dosáhnout, do značné míry vyrovnal vliv rychle rostoucích úrokových sazeb, který by za normální situace působil proti silné poptávce,“ vysvětluje Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací. Naopak během druhého čtvrtletí se na nižší poptávce podle ní naplno projeví právě spojení nové regulace a pokračujícího strmého růstu sazeb.
Objem dluhu z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření v celém Česku vzrostl o 17,6 %. Například v Praze se však zvýšil o 19,4 % a v Jihomoravském kraji o 19,1 %. Důvodem jsou mimo jiné stále rostoucí ceny nemovitostí ve velkých městech.
Poptávka po úvěrech na spotřebu se začala zvyšovat
Během prvního čtvrtletí se výrazně zvýšil také zájem o úvěry na spotřebu. Objem dluhu z těchto úvěrů se meziročně zvýšil o 24 miliard korun, tedy o 5 %. Jde o největší meziroční nárůst od konce roku 2019, tedy od posledního čtvrtletí před vypuknutím pandemie Covid-19. Během posledních dvou let objem dluhu z úvěrů na spotřebu stagnoval nebo se dokonce snižoval. „Lidé se začali vracet ke svým dřívějším spotřebním návykům, přestali šetřit a začali si více půjčovat na menší výdaje. Z pohledu chování klientů tak pomalu končí pandemické období, které bylo charakteristické extrémním zájmem o hypotéky a zároveň nízkým zájmem o úvěry na spotřebu,“ říká Jiří Rajl, ředitel Nebankovního registru klientských informací. Zároveň upozorňuje, že část lidí spotřebitelské úvěry využívá jako doplněk k hypotékám: „Vidíme to především v Praze, kde dluh na spotřebu roste dvakrát rychleji než ve zbytku republiky. Kombinovat hypotéku spolu se spotřebními úvěry ale zároveň zvyšuje riziko budoucích problémů se splácením.“
Počet lidí, kteří své úvěry nesplácejí, klesá pomaleji
Celkový objem nespláceného dluhu dosahoval na konci prvního čtvrtletí 28,1 miliardy korun a meziročně se tak snížil o 1,8 miliardy. Z toho 22,5 miliardy tvořil nesplácený dluh z úvěrů na spotřebu a 5,6 miliardy tvořil dluh z úvěrů na bydlení. Lidé tak nespláceli 4,4 % úvěrů na spotřebu a pouze 0,2 % z toho, co měli půjčeno na bydlení. „Během prvního čtvrtletí stále ještě pokračoval trend posledních několika let, který je charakteristický poklesem nespláceného dluhu za situace, kdy celkové zadlužení obyvatel výrazně roste. Předpokládáme však, že tento stav se začne měnit v průběhu letošního roku. Řada lidí bude po refixaci hypoték splácet měsíčně o několik tisíc korun více a k tomu výrazně rostou další náklady jako je cena tepla nebo potravin,“ vysvětluje Jiří Rajl.
Spolu s objemem nespláceného dluhu se snížil také počet lidí, kteří své finanční závazky nedokázali plnit. U úvěrů na spotřebu nesplácelo z 2,28 milionu klientů své závazky 176 tisíc lidí (meziročně o 7 tisíc méně). U úvěrů na bydlení to bylo 10 644 lidí (meziročně o 2 606 méně) z 1,1 milionu. Zatímco u úvěrů na spotřebu své dluhy nesplácelo 7,7 % lidí, u úvěrů na bydlení šlo pouze o 1 %.
Profil společnosti CBCB – Czech Banking Credit Bureau, a. s.
Společnost CBCB – Czech Banking Credit Bureau, a. s., provozuje Bankovní registr klientských informací. Jejími akcionáři je pět zakladatelských bank (Česká spořitelna, a. s., Československá obchodní banka, a. s., MONETA Money Bank, a. s., UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. a Komerční banka, a.s.). Jeho prostřednictvím si české banky vyměňují informace o bonitě a důvěryhodnosti svých klientů. CBCB byla založena 13. září 2000. Další informace na www.cbcb.cz .
Profil sdružení CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o.
Zájmové sdružení právnických osob CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o. bylo založeno v roce 2004 za účelem zajištění a zprostředkování vzájemného informování věřitelských subjektů (leasingových a úvěrových společností) o údajích vypovídajících o bonitě, důvěryhodnosti a platební morálce jejich klientů – fyzických a právnických osob. CNCB shromažďuje od věřitelských subjektů údaje o jejich klientech, zajišťuje jejich zpracování a provozuje tak Nebankovní registr klientských informací (NRKI). Další informace na www.cncb.cz .
Profil společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a. s.
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Je organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací a zajišťuje jim technický servis. Zároveň je provozovatelem portálu kolikmam.cz, který umožňuje pečovat o finanční závazky spotřebitelů, jednoduše on-line.
CRIF provozuje Registr platebních informací – REPI, sloužící pro sdílení platebních informací mezi členy registru.
Komplexní data o profesní historii finančních poradců jsou sdílena prostřednictvím Registru finančních poradců ELIXIR, který CRIF také provozuje.
CRIF Transformation Services nabízí řešení a hodnotící modely pro vyhodnocování a řízení kreditního rizika. Vyvíjí rovněž modely na míru finančním i nefinančním společnostem.
Platforma CRIF.Digital urychluje digitální transformaci ve společnostech napříč všemi sektory. Klientům nabízí na míru napojení transakčních dat, on-boarding uživatelů a další digitální služby v kombinaci s řízením kreditních rizik.
Společnost CRIF svým klientům poskytuje také aplikaci Cribis , která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky, čerpající z více než 43 informačních zdrojů. Další informace na www.crif.cz .
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Úvěry, půjčky:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna