Zelená transformace čínské ekonomiky a naplnění klimatických závazků představuje bezprecedentní transformaci čínské společnosti
Naplnění klimatických závazků bude představovat bezprecedentní transformaci čínské společnosti. Směřování k zelené ekonomice bude generovat obrovské obchodní příležitosti pro firmy působící na čínském trhu či pro jejich dodavatele. Obrovské investice, často podpořené i státními zdroji, pomohou k růstu dalších špičkových firem z oboru, které budou představovat silnou konkurenci pro společnosti z ostatních zemí.
Světové ekonomické fórum, nezisková organizace známá pořádáním každoročního zasedání ve švýcarském Davosu, odhaduje sumu investic potřebných k dosažení globální uhlíkové neutrality ve výši 125 bilionů USD. Organizace pak dále uvádí, že v roce 2021 vykázaly investice na zavádění nízkouhlíkových technologií meziroční růst 27 % a dosáhly hodnoty 755 miliard USD. Investice tohoto druhu realizované v Číně vzrostly oproti minulému roku dokonce o 60 % a s hodnotou 266 miliard USD měly více jak 35 % celosvětový podíl.
Klimatické závazky Číny
Čína se v září roku 2020 zavázala k dosažení vrcholu objemu uhlíkových emisí do roku 2030 a uhlíkové neutrality do roku 2060. Nejlidnatější země je celosvětově největším zdrojem emisí CO2 s podílem na celkovém objemu ve výši 31 %. Výše produkovaných emisí na osobu se od konce sedmdesátých let, kdy se Čína začala intenzivněji industrializovat, více jak zešestinásobily. Hodnotou tohoto ukazatele již předstihla Evropskou unii, jejíž země však mají v průměru tři krát vyšší HDP na obyvatele než Čína.
V návaznosti na klimatické závazky země, vypracovaly čínské provincie a města vlastní specifické cíle a podrobné prováděcí plány pro období 14. pětiletého plánu, tedy pro roky 2021-2025. Firemní sektor ponese hlavní břemeno nákladů na snižování emisí, přičemž za stanovení cílů a monitorování jejich provádění budou odpovědné zejména regionální vlády.
Role uhlí nejen v energetickém mixu
Navzdory silnému růstu výroby solární a větrné energie v roce 2021 bylo asi 63 % výroby elektřiny pokryto energií z uhlí. Předpokládá se, že spotřeba uhlí bude za deset let činit 4,2 miliardy tun a bude mít 50 % podíl na energetickém mixu země. Domácí produkce uhlí v roce 2021 meziročně vzrostla o 4 %, spotřeba přibližně o 4,5 %. Analytici očekávají, že těžba uhlí bude do roku 2025 pokračovat v růstu a to na základě nově schválených těžebních projektů, které zvýší produkci a zajistí konzistentní dodávky. Předpokládá se, že objem těžby uhlí zůstane v další pětiletce, tedy v letech 2026-31, téměř nezměněn.
Těžba uhlí stále patří k největším průmyslovým odvětvím v zemi a významně přispívá k úrovni hrubého domácího produktu (HDP) a zaměstnanosti. Udržení pracovních míst, vzhledem k aktuálnímu částečnému ochromení země způsobeného bojem s Covid-19, je pro vedení země zásadní. Globální projevy vojenského konfliktu na Ukrajině rovněž přinášejí argumenty pro uchování stability a tím přehodnocení tempa restrukturalizace uhelného průmyslu. Čína si velmi pravděpodobně bude chtít zachovat velkou soběstačnost, kdy na rozdíl od plynu či ropy představuje domácí těžba uhlí 90 % domácí spotřeby.
Raketový růst využití obnovitelných zdrojů
Vodní energie se v Číně podílí téměř z 16 % na celkové výrobě elektřiny a je hlavním obnovitelným zdrojem. Její význam se mírně snižuje s tím, jak se do popředí dostává sluneční a větrná energie. Druhá jmenovaná bude do roku 2030 tvořit 15 % celkové výroby elektřiny. Fotovoltaické elektrárny se ve stejném roce budou podílet na celkovém objemu výroby elektrické energie přibližně z 8,3 %. Investice do využití solární a větrné energií budou nejvíce těžit z klimatických cílů Číny. Geotermální zdroje a zdroje biomasy nepředstavují významný podíl na energetickém mixu Číny.
Obchodní příležitosti transformace
Přechod na čisté, nízkouhlíkové, bezpečné a vysoce účinné moderní energetické systémy prostřednictvím zlepšování energetické účinnosti, kontroly celkového množství spotřeby fosilních paliv, prohlubování reforem trhu s elektřinou a zřizování systémů zásobování energií s obnovitelnými zdroji energie bude představovat obrovské obchodní příležitosti. Čínská vláda plánuje zvýšit podporu investic k realizaci této transformace. Již v listopadu loňského roku spustila čínská centrální banka úvěrový nástroj na snížení uhlíkových emisí jako součást úsilí o dosažení uhlíkové neutrality. Nový nástroj umožní finančním institucím nabízet firemní půjčky s nižší úrokovou mírou.
Snížení znečištění a emisí v klíčových odvětvích - včetně průmyslu, stavebnictví a dopravy, podpora zeleného a nízkouhlíkového životního stylu, například zeleného cestování a v Číně aktuálního zamezení plýtvání potravinami a energiemi, zvýšení ekologické kapacity lesů a půdy k pohlcování uhlíku. To jsou oblasti, které budou vyžadovat nové přístupy, nové technologie, novou techniku.
Zelená transformace čínské ekonomiky a celé společnosti je nezbytná v celosvětovém boji s klimatickými změnami. Bude vyžadovat obrovské investice a skýtat nyní stěží představitelné možnosti a obchodní příležitosti. Na druhou stranu je čínský trh velmi konkurenční a v určitých odvětvích je charakteristický nemalými překážkami vstupu na trh. Čínská produkce, která bude podporovat naplňování nejen domácích klimatických cílů, bude aktivně nabízena a poptávána i v desítkách dalších zemí. To je na jednu stranu velká příležitost pro zahraniční investory v Číně, ale i velká konkurenční hrozba pro firmy z ostatních zemí.
Ladislav Horák, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pekingu
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz