Inflace dnes opět zrychlí, nálada dále klesá
I dnes budou proudit z českého trhu ekonomická data, v čele s inflací za duben. Ta podle našeho odhadu opět zrychlí, dynamika by ale měla být snesitelnější než v předchozích měsících. Kromě inflace dorazí i čísla z tuzemského maloobchodu, který by při nezahrnutí aut měl skončit v plusu. Z nejbližšího okolí pak bude zajímavý německý ZEW index. Ten u západních sousedů ukáže nejspíš další pokles sentimentu. Včera pozitivně překvapil český průmysl, když se těsně udržel v plusu. U zahraničního obchodu se deficit opět zvýšil a nezaměstnanost si připsala další mírný pokles.
Dnešní pomyslný český vrchol bude představovat hned za několik minut informace ohledně dubnové inflace. Očekáváme, že ceny rostly meziročně o 13,2 %, meziměsíčně pak o 0,9 %. Medián odhadů trhu je prakticky totožný, rozpětí ale dává prostor i tipům na meziroční stagnaci nastaveného tempa na úrovni březnových 12,7 %. Pomalejší meziměsíční tempo ve srovnání s březnem očekáváme zejména kvůli umírněnějšímu vývoji cen energií, větší vliv na vývoj cen by se pak naopak měl dostavit ze strany potravin.
Kromě inflace budou ve stejný čas zveřejňovány i maloobchodní tržby. Ty podle našeho odhadu bez započtení aut rostly v březnu o 3,4 %, trh je o něco optimističtější a očekává meziroční růst o 6,3 %. Vzhůru bude tržby tlačit příznivá situace na tuzemském trhu práce, brzdit je naopak bude pokračující zdražování zboží a služeb v kombinaci s vyšší finanční zátěží skrze rostoucí ceny energií.
Německý ZEW index ukáže, že návrat Německa k předpandemickému normálu se opět odkládá. Důvěra investorů a dalších subjektů na finančním trhu je nejnižší od pandemických minim. Nutno podotknout, že ZEW index spíše než s reálnou ekonomickou situací koreluje s vývojem na akciových trzích, přesto je určitou předzvěstí ekonomického vývoje. Část indexu hodnotící budoucí očekávání by měla poklesnout z -41 na -43,5 bodu, druhá část týkající se hodnocení aktuální situace by pak měla poklesnout z -30,8 na -35 bodů.
Pohled zpět:
Obdobný index pro eurozónu Sentix již včera pokles vykázal, když sestoupil z -18 na -22,6 bodu a překvapil již tak negativně naladěný trh. Je na nejnižší úrovni od června 2020. V době covidových minim sestoupil až na -43 bodů.
Včera v Česku vycházela hned trojice významnějších dat. Český průmysl si v březnu vedl lépe než trh očekával a dokonce překonal i náš poměrně optimistický odhad. Oproti březnu 2021 průmyslová výroba víceméně stagnovala (+0,3 %), což lze v kontextu války na Ukrajině vnímat jako dobrý výsledek. Zahraniční obchod naopak vykázal větší deficit než se čekalo, a to zejména kvůli bobtnajícím importům. Nevýrazný vývoj v důležitém automobilovém průmyslu na druhé straně nepodpořil export.
Více v komentáři zde: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=4143
Podíl nezaměstnaných poklesl v dubnu o 0,1 p.b. na 3,3 %. Oproti předcovidovým hodnotám je jen na mírně vyšších úrovních. Za dalším poklesem stojí hlavně sezónnost, rychlost ale byla o něco nižší než jsme očekávali a je znát, že i na napjatém trhu práce se začínají formovat prozatím nenápadné obavy ohledně dalšího ekonomického vývoje. Prostor pro další pokles je tak omezený a hlouběji pod 3 % nezaměstnanost měřená MPSV klesat nebude.
Více v komentáři zde: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=4144
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Kdo má dnes svátek?
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Inflace dnes opět zrychlí, nálada dále klesá
- Inflace dnes opět zrychlí, nálada dále klesá - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- ČR - inflace v únoru mírně zrychlila, průměrná míra dále klesá
- Akcie v USA opět obrátily trhy dolů. Dnes inflace v EU a nálada spotřebitelů v USA
- Evropa dnes opět klesá, naše trhy též - telekomunikace opět pod tlakem
- Inflace klesá, trh práce je silný, takhle to může jít dál a dál - Blinder
- Ceny ropy klesají, čínská inflace v květnu zrychlila
- Německá podnikatelská nálada v březnu dál klesá (22.3.2018)
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?