Export (export.cz)
Ze světa  |  05.05.2022 08:35:45

Mongolská vláda investuje do energetiky: sází na slunce, vodu i uhlí

Mongolská vláda investuje do energetiky. Sází na slunce, vodu i uhlí

Mongolská vláda chce urychlit rozvoj energetického sektoru a tím zvýšit svou soběstačnost. V plánu jsou projekty na výstavbu solárních a větrných elektráren, ale také rozšíření výkonu ve stávajících uhelných elektrárnách. Pro české firmy to znamená nové příležitosti v dodávkách elektrárenských technologií, ale i měřících systémů a komponent přenosové sítě.

Uhlí je v Mongolsku nejlevnější a nejdostupnější zdroj energie. Vláda proto chystá výstavbu nových uhelných elektráren. Foto Shutterstock

Nejlevnějším a nejdostupnějším zdrojem energieMongolsku je uhlí. Jeho zásoby se odhadují na 179 miliard tun, což by pro představu pokrylo celkovou spotřebu energie Číny, Japonska a Jižní Koreje dohromady na 20 let. Proto se drtivá většina elektrické energie v Mongolsku vyrábí v uhelných elektrárnách (80 %), zbývající malá část pak ve vodních, solárních a naftových.

Velkým problémem je stáří elektráren, které jsou nespolehlivé, dochází k obrovským ztrátám energie (až 30 %). Celková instalovaná kapacita energie země je 1122 MW, z toho asi 90 % tvoří kombinovaná výroba elektřiny a tepla (CHP). Výkonová bilance je nedostatková, 13 % kryje dovoz z Ruska. Mongolský energetický sektor závislý na uhlí představuje asi dvě třetiny emisí skleníkových plynů.

Nové uhelné elektrárny

V rámci parlamentem schválené strategie na stimulaci a oživení ekonomiky zasažené pandemií, bude mongolská vláda věnovat pozornost rozvoji právě energetického sektoru. V plánu jsou projekty na výstavbu nových uhelných elektráren Tavantolgoi (450 MW), Baganur (400 MW), a rozšíření výkonu v elektrárnách č. 2, 3, 4 a v Čoibalsanu. Stavět se budou také vodní elektrárny o výkonu 90 MW v somonu Erdeneburen a 50 MW v provincii Chovd.

Další investice půjdou na zlepšení propojení dosavadní elektrické sítě, které sníží ztráty při přenosu, umožní integraci obnovitelných zdrojů do energetické soustavy a sníží dopad na životní prostředí. Jedním z takových projektů je stavba dvouokruhového 220 kV vedení Čoir – Sainšand o délce 220 km, rozvodny 220/110/35 kV v Sainšandu a rozšíření 220 kV rozvodny Čoir. Postupně se má zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů energie v zemi. Potvrzené jsou již dva projekty na výstavbu větrných elektráren s výkonem 15 MW a čtyři projekty na instalaci fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 35 MW. Realizace těchto projektů umožní Mongolsku dosáhnout vyšší energetické soběstačnosti a vymanit se ze závislosti na dovozu elektřiny.

Velký potenciál pro fotovoltaiku

Diskutovaná je vize zapojení Mongolska do tzv. východoasijského gridu formou exportu energie ze solárních elektráren v oblastech pouště Gobi v Mongolsku a Číně. Díky 300 slunečným dnům v roce a intenzitě slunečního záření má země potenciál pro fotovoltaiku až 11 GW.

Čeští dodavatelé mohou nabízet technologie na využití odpadního tepla pro stavbu elektráren, zauhlování a automatizaci řízení tepelných elektráren, dodávky komponentů přenosové sítě, měřicí systémy do energetických sítí v hlavním městě Ulánbátaru i v regionech. České podniky se rovněž mohou zapojit do výstavby vodních a solárních elektráren.

Vardan Khachatryan, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688