Velení alianční předsunuté přítomnosti poprvé pod českou vlajkou
Příslušníci úkolového uskupení „enhanced Vigilance Activities (eVA) – aktivita zvýšené bdělosti“ opustili republiku 4. dubna a v současné době budují operačních schopnosti a zázemí pro ostatní koaliční jednotky, které se budou během následujících měsíců postupně přesouvat do výcvikového centra Lešť. Tzv. Battlegroup bude složen z vojáků z Německa, Nizozemska, Polska, Slovenska, Slovinska a USA.
Historicky první český velitel mezinárodního kontingentu NATO
Prvním velitelem mezinárodního uskupení je plukovník gšt. Tomáš Unzeitig, který zastává pozici zástupce velitele 31. pluku biologické, radiační a chemické ochrany v Liberci. Po absolvování Vysoké školy pozemního vojska ve Vyškově (obor Ekonomika ochrany civilního obyvatelstva a územní obrany) prošel mnohými vojenskými funkcemi, ve kterých nasbíral zkušenosti v národním i mezinárodním prostředí. Působil na Společném operačním centru MO v Praze jako vedoucí oddělení řízení zahraničních operací, později, po reorganizaci centra a vzniku Velitelství pro operace, se stal náčelníkem oddělení plánování zahraničních operací. A právě na těchto pozicích měl možnost jezdit za vojáky do misí, za koaličními partnery a zjišťovat jejich potřeby či očekávání. Byl třikrát nasazen v Afghánistánu a tři roky strávil na Velitelství NATO pro pozemní síly v tureckém Izmiru jako plánovač pozemních operací NATO.
Je potřeba být mezi vojáky
„Když nechcete ustrnout na mrtvém bodě, je nutné měnit štábní práci za velitelskou, a proto jsem se od 1. ledna 2022 vrátil zpět do Liberce,“ vysvětluje plukovník Unzeitig. Už ke konci března se ale dozvěděl, že bude velet kontingentu NATO na Slovensku. V mezinárodním prostředí se umí velmi dobře pohybovat, byl prakticky všude na světě, kde čeští vojáci působí. V rámci předsunuté přítomnosti NATO pobýval i v Litvě a Lotyšsku.
Čest, pocta, ale i zodpovědnost pro naši armádu
„Předsunutá přítomnost na Slovensku je jen logickým důsledkem krize a války na Ukrajině. Mnohonárodní bojové uskupení na Slovensku vlastně jen doplňuje a posiluje obranyschopnost Ozbrojených sil Slovenské republiky,“ upřesňuje jeho první velitel. Slovensko je podle něj pro Čechy stále bratrskou zemí se stejnými kořeny a stejným vnímáním reality. Spolupráce proto prý funguje na jedničku.
A že na přípravu či výběr personálu neměl jako velitel moc času? „Bral jsem to jako čest, poctu. Vůbec jsem nepřemýšlel, že bych odmítl,“ uzavírá plukovník Tomáš Unzeitig.
- Cílem mise je deklarace připravenosti, odhodlanosti a jednoty členských zemí NATO bránit územní celistvost a integritu aliance
- Předsunutá přítomnost NATO (eFP) na Slovensku má navýšit obranné schopnosti Ozbrojených sil Slovenské republiky
- Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky ve čtvrtek 24. března 2022 schválila mandát, který umožní až 650 příslušníkům Armády České republiky působit na Slovensku do 30. června 2023
Poslední zprávy z rubriky Armáda:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI