Možná největší ekonomický posun posledních let
Výdrž vyšší inflace může být z nemalé míry dána posuny v inflačních očekáváních a následně vývojem mezd. Pokud je inflace vysoko, ale očekávání se drží při zemi a v souladu s tím neroste tlak na vyšší mzdy, samo o sobě to výrazně zvyšuje pravděpodobnost opětovného poklesu inflace. Můžeme to vnímat jako jednu z mnoha verzí sebenaplňujících se proroctví, které v ekonomice i mimo ni fungují. V prezentované formě ale tato úvaha přece jen zapomíná na jednu podstatnou proměnnou. Která také bude určovat, jak se růst mezd promítne do ziskovosti obchodovaných firem a následně i cen jejich akcií.
Následující graf ukazuje vývoj takzvaných jednotkových nákladů práce a produktivity v americké ekonomice a to od počátku šedesátých let. Jednotkové náklady práce ULC v principu ukazují, kolik se platí za práci za jednotku produkce. To je samozřejmě dáno vývojem mezd, ale také zmíněnou produktivitou. Mzdy se tak například mohou výrazně zvyšovat, ale pokud produktivita roste ještě rychleji, ULC budou klesat. A naopak.
Zdroj: Twitter
Trh práce se nejen v USA výrazně mění a nezdá se, že by šlo jen o krátkodobý záchvěv. Obvyklý příběh vypráví o tom, že po dlouhou řadu let rostla produktivita rychleji, než mzdy, což zvyšovalo podíl zisků na celkových příjmech (snižovalo podíl mezd). Zisky tak rostly znatelně rychleji než celá ekonomika, což se projevovalo i na cenách akcií. Nicméně tato rostoucí disproporce v příjmech a také v bohatství vyvolává někde znatelné sociální tenze a následně i snahu o různá řešení, z nichž minimálně která mají potenicál napáchat více škody než užitku*.
Již nějakou dobu je znát určitý obrat a výrazný posun „vyjednávací síly“ směrem od firem k zaměstnancům. Někde se projevuje rychlým růstem mezd, někde „bojem o talent“, který mezi sebou svádí firmy, v řadě případů pak výhodami, které byly před pár lety nemyslitelné (včetně větší flexibility ohledně místa a času). Možná půjde nakonec o nějvětší ekonomický posun, který nastartovaly podlední roku a možná tím končí jedno dlouhé období „kapitálu“ a začíná období „práce“ (bez nádechu třídních bojů a podobných nesmyslů)**. Což by mimo jiné tlačilo marže firemního se krotu dolů z historických výšin (dosažených i kvůli faktorům popsaným výše):
Zdroj: Twitter
*Důležitým dodatkem přitom je, že podle některých studií na tom ale růst mezd, respektive příjmů domácností není v USA v posledních desetiletích zdaleka tak zle – záleží na použitém měřítku příjmů (zohlednění daní, různých podpor a podobně).
**Mimo jiné bude záležet na faktorech jako je globalizace, automatizace, tržní síla firem a řadě dalších.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory