Slavné šlechtické rody Jihočeského kraje „Po stopách pánů z Hradce“. To je název nové publikace, kterou vydal Jihočeský kraj. Slavnostní křest se uskutečnil v pátek 8. dubna v prostorách jindřichohradeckého zámku. „Považuji to za velmi záslužný počin. Je vidět, že se kraj stará o své kulturní dědictví, tady konkrétně v podobě představení dalšího ze slavných šlechtických rodů, který na jihu Čech působil. Zároveň chci velice poděkovat autorce Blance Rozkošné, že díky jejímu nadšení pro historii mohla tato publikace vzniknout. A věřím, že se bude čtenářům určitě líbit,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch s tím, že kraj v mapování slavných šlechtických rodů tímto navázal na publikaci Po stopách rodu Buquoyů, kterou vydal v srpnu 2020.
Publikace vyšla nákladem dva tisíce kusů. Momentálně je pro příznivce historie k dispozici například v infocentrech v Jindřichově Hradci, Slavonicích, Dačicích a na Jihočeské centrále cestovního ruchu. „Jedná se o publikaci, která mapuje místa spojená s rodem pánů z Hradce, jedním z nejvýznamnějších jihočeských rodů a také jedním z nejstarších hradních sídel na jihu Čech, tzn. jindřichohradeckým hradem, později přestavěným na zámek. Čtenářům nabízí pohled na zhruba 40 lokalit, ve kterých se páni z Hradce stavebně realizovali. Jedná se zejména o stavby a renovace kostelů, klášterů či sídel. Nejenom těch nejvýznamnějších typu Jindřichova Hradce nebo Telče, ale je zde zachycen i rozkvět města Slavonic, Mrákotína či Studené,“ nastínila historička Rozkošná.
Pokud by si měla Rozkošná vybrat, které ze zmapovaných míst je jí nejbližší, tak se jedná o Jindřichův Hradec. „Miluji středověk, to je moje životní láska. A opravdu nejraději mám Jindřichův Hradec. A to nejenom hrad, ale také církevní památky. Třeba zdejší klášter prostě nemá na jihu Čech obdoby,“ uzavřela autorka.