Export (export.cz)
Akcie ve světě  |  11.04.2022 13:03:46

Dozvuky Covidu i válka na Ukrajině: Čínu čeká turbulentní rok

Dozvuky covidu i válka na Ukrajině: Čínu čeká turbulentní rok

Čína je pro českou ekonomiku důležitá jako exportní trh, více však jako zdrojový trh komponent a materiálů. Turbulence letošního roku Čínu neminuly a společně s měnícími se preferencemi čínských spotřebitelů ve prospěch domácí produkce tu máme další negativní faktor ohrožující růst české ekonomiky.

Ilustrační foto Shutterstock

Čína je druhou největší ekonomikou světa. Pro Českou republiku je dlouhodobě i druhým největším obchodním partnerem z pohledu našich importů. Podle Českého statistického úřadu činily naše dovozy z Číny více než 766 mld. v roce 2021 a byly tak dvanáctkrát vyšší než náš export na tento trh. Z hlediska exportů je pro nás nejlidnatější země světa se 1,4 mld. obyvateli až na sedmnáctém místě žebříčku. Jakým výzvám čelí Čína v letošním roce ve světle nových lockdownů a válečného konfliktu na Ukrajině?

Politika nulové tolerance

V září 2020 deklarovalo vedení Číny vítězství nad nemocí covid-19 a nastolilo politiku nulové tolerance výskytu a šíření nemoci. Míra a důraz přijatých a aplikovaných opatření znamenají, že Čína již rok a půl uplatňuje velmi přísné cestovní restrikce související se vstupem do země. Lokální výskyt i jednotek pozitivních případů pak často vyvolává i restrikce pohybu osob v rámci jednotlivých regionů, navzdory téměř devadesátiprocentní proočkovanosti. Motivy stojící za touto politikou jsou do jisté míry pochopitelné. V nejlidnatější zemi světa, s pravidelnými vnitrostátními migračními toky obrovské masy pracujících do ekonomicky nejvyspělejších provincií i z nich, by masivnější výskyt onemocnění mohl vyvolat kritickou situaci.

Situace však představuje zásadní problém nejen pro rozvoj obchodně-ekonomické spolupráce, ale i pro naplňování dříve sjednaných kontraktů vyžadujících dočasnou přítomnost zaměstnanců českých firem v Číně. Složitá vízová procedura, minimálně třítýdenní karanténa a často rušené letecké spoje jsou překážkami, kterým budou velmi pravděpodobně čelit cestující do Číny i po dobu celého letošního roku, který je ve znamení dvou zcela mimořádných a sledovaných událostí. V únoru a březnu se v Pekingu a okolí konaly zimní olympijské a paralympijské hry, v říjnu pak zasedá 20. sjezd Komunistické strany Čínské lidové republiky. Země tak zůstane i nadále do velké míry uzavřena se všemi negativními důsledky, které vznikají při absenci přímé mezilidské interakce tolik potřebné v obchodním styku. Složitá je situace i pro investory, kteří mají velké personální problémy s obsazováním pracovních míst zahraničními zaměstnanci v rámci svých podniků v Číně.

Váznoucí logistika

Továrna světa, jak je nejlidnatější země často označována, je nesmírně intenzivně zapojena do světových dodavatelských řetězců, k čemuž došlo zejména v uplynulých dvaceti letech, tedy od vstupu země do Světové obchodní organizace (WTO). Čína je pro naše importy druhým nejvýznamnějším trhem a plynulost dodávek čínského zboží či subdodávek pro další výrobu je tedy pro českou ekonomiku velmi důležitá.

Politika nulové tolerance, která na jednu stranu pomáhá mimo jiné ochránit i rozsáhlou čínskou výrobní základnu v provozu, se však nezřídka projevuje výpadky činnosti významných čínských námořních přístavů s dopadem na rychlost a plynulost světového logistického řetězce. Válečný konflikt na Ukrajině pak znamená další ochromení nákladní dopravy mezi Evropou a Čínou. Železnice částečně vyvažovala problémy námořní dopravy v době pandemie, zahájením ruské invaze přestala však řada společností přepravovat náklad po železničních koridorech Ruska a Běloruska. Dochází tedy k dalšímu narušování plynulosti přepravy, navyšování ceny a prodlužování přepravních lhůt.

V roce 2021 vykázala čínská ekonomika s téměř 20 % podílem na celosvětovém hrubém domácím produktu meziroční růst o 8,1 %. Tahounem byla výroba určená na export, jejíž finanční hodnota meziročně vzrostla o téměř 30 % a přispěla k realizaci rekordního obchodního přebytku ve výši 676 mld. USD. Obchodní přebytek a rekordní příliv zahraničních investic vedly k rychlému a silnému posilování čínské měny. V letošním roce analytici očekávají mírné oslabení jüanu, který se koncem března tohoto roku obchoduje na úrovni nižší než 6,4 RMB/1 USD. Pro letošní rok stanovili čínští stratégové cíl meziročního růstu čínské ekonomiky o 5,5 %. Vzhledem k omezením vyvolaným ruskou invazí, šířením onemocnění covid-19 v Číně (aktuálně je v lockdownu Šanghaj, finanční centrum země), problémy developerského sektoru a stále nižší úrovní spotřeby než v době před covidem, bude dosažení cíle vyžadovat další nemalé stimuly.

Čína vyhlásila koronaviru nulovou toleranci. V praxi to vede k mnoha cestovním omezením. Foto Shutterstock

Další zadlužování

Očekává se uvolňování fiskální a monetární politiky, a to i za cenu navyšování již značného celkového zadlužení země, které je na úrovni 280 % hrubého domácího produktu. V této souvislosti je nutno uvést, že zadlužení vůči zahraničním věřitelům, činí jen 14 % HDP. Problematická je však míra zadlužení na regionální úrovni, například v devíti provinciích či autonomních oblastech s více jak stoprocentním zadlužením vůči vlastnímu HDP. Ačkoliv země díky silnému vlivu státních bank patřícím k největším na světě disponuje velmi stabilním finančním sektorem, některé menší komerční banky v méně rozvinutých provinciích mohou být zranitelnější i vzhledem k růstu nesplatných pohledávek.

Dlouhodobě udržitelný ekonomický růst spatřuje čínské vedení v udržení silné exportní pozice a v růstu domácí poptávky, zejména spotřeby rozšiřující se a bohatnoucí střední třídy čítající více jak čtyři sta milionů spotřebitelů. Na těchto prioritách je postavena i národohospodářská strategie duální cirkulace, která je velmi často zmiňována v širokém mediálním prostoru i za hranicemi Číny, a to především v kontextu důrazu na zvýšení soběstačnosti, vedoucí v konečném důsledku k omezování importů. Ekonomický růst, respektive růst HDP, bude nadále podporován robustními státními investicemi do infrastruktury, včetně například expanze sítě vysokorychlostních železnic. V roce 2035, kdy má být podle vedení země velikost čínské ekonomiky oproti roku 2020 dvojnásobná, má tato síť čítat ohromujících 70 tisíc km, což v následujících letech obnáší výstavbu 2 tisíce km ročně.

Českému exportu kralují mikroskopy

Neznamená to, že by si české výrobky na čínský trh nenašly cestu. Podle dat Českého statistického úřadu vévodily loni českým exportům na čínský trh elektronové mikroskopy. Vývozy této špičkové produkce, jež v roce 2015 činily 245 milionů , rostou závratným tempem a v roce 2021 dosáhly hodnoty tří miliard . Je to skvělý příklad uplatnění českého produktu na vysoce konkurenčním čínském trhu. Zároveň to potvrzuje čínský zájem o high-tech produkci, která v souladu s již uvedenou strategií duální cirkulace má pomoci k dalšímu technologickému rozvoji celé ekonomiky. Na druhou stranu je v první pětici nejvíce exportované české produkce zastoupen vývoz surového dřeva či buničiny v objemu téměř 5,5 mld. . Pouze tyto dvě položky, problematické z pohledu přidané hodnoty a trvale udržitelného rozvoje, se na celkovém exportu ve výši 65 mld. podílejí z téměř devíti procent.

Importům z Číny naopak dominují čtyři celní kategorie produkce, které obnáší informační a komunikační techniku, jež s hodnotou 300 mld. tvoří 40 % dovozů. Silná čínská měna, růst produkčních cen čínských výrobců a vysoké náklady na přepravu nákladu významně prodražují dovozy z Číny a budou dále tlačit na růst inflace nejen v Česku. Růst inflace bude živit i očekáváná letošní vysoká poptávka po zemědělských komoditách a potravinách, vzhledem k záplavám v Číně se předpokládá velmi nízká sklizeň.

Číně pro Čínu

Potravinová, energetická i technologická bezpečnost jsou hnacími silami čínských hospodářských politik, které mohou v budoucnu stále více znamenat omezování importů a tlak na lokalizaci výroby zahraničních partnerů v Číně. Aplikování obchodního modelu „v Číně pro Čínu“ (In China For China) je ostatně již nyní stále větší nutností pro firmy, které se svojí produkcí cílí i na čínského zákazníka. Nejde totiž jen o stále nemalé bariéry vstupu na tento vysoce konkurenční trh, ale i o preference čínských spotřebitelů, které se stále více přiklánějí k domácí produkci.

Ladislav Horák, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pekingu.


Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688