Přímá linka Jazeera airways podpoří rozvoj česko-kuvajtského obchodu
Ilustrační foto: Shutterstock
Nové spojení bude mít pozitivní vliv na rozvoj široké škály oblastí, nelze opomenout rozvoj služeb například v lázeňství, ve zdravotnictví a rozvoj obchodních vztahů. Kuvajt většinu zboží dováží a kuvajtský trh tak skýtá stále nevyužitý potenciál i pro české exportéry. Příležitosti jsou například v oblasti inovativních technologií napříč sektory, v luxusním a originálním zboží a v potravinářství. Příležitostem spojeným se zavedením linky se věnoval virtuální seminář zorganizovaný Velvyslanectvím ČR, na který má ve dnech 18. až 19. května 2022 navázat roadshow CzechTourism v Kuvajtu.
V tomto roce má být také podepsána dohoda o hospodářské a technické spolupráci, která vytvoří rámec pro pravidelné vzájemné návštěvy a povzbudí konání podnikatelských misí v perspektivních sektorech.
DVAKRÁT TÝDNĚ OD ČERVNA
Jazeera Airways spustí provoz linky na trase Kuvajt – Praha od 5. června 2022 s pravidelnými zhruba pětihodinovými lety dvakrát týdně, v úterý a v neděli. Kuvajt se stane nejen zajímavou cílovou destinací, ale i tranzitní stanicí pro české turisty mířící do exotických destinací, jako jsou Srí Lanka či Nepál. Výhodná centrální poloha České republiky v rámci Evropy může naopak skýtat řadu možností pro cesty i do okolních zemí. Kuvajťané velmi rádi cestují vzhledem k omezeným cestovním možnostem ve své zemi i vzhledem k drsným klimatickým podmínkám během letních měsíců.
Kuvajtští turisté navíc disponují vysokou kupní silou a očekávají služby na nejvyšší úrovni. Často cestují s celou početnou rodinou. V České republice jsou zvyklí využívat lékařské služby, podstupují lékařské zákroky, rehabilitační a lázeňské terapie. Jsou dobře jazykově vybavení, angličtina je v Kuvajtu běžně využívaná. Zavedení přímého leteckého spojení je strategickým krokem i pro české obchodní zástupce, kteří zejména v době pandemie své cesty odkládali kvůli náročným vstupním omezením a složitému dopravnímu spojení. Přitom právě osobní setkání mají pro rozvoj obchodních příležitostí v Kuvajtu klíčovou roli. Kuvajťané chtějí své partnery poznat, důvěra je na prvním místě.
Na začátku dubna se na Velvyslanectví ČR v Kuvajtu uskutečnila schůzka se zástupci letecké společnosti Jazeera Airways, kdy obě strany započaly diskusi o možnostech vzájemné propagace, aby maximalizovaly pozitivní efekty plynoucí ze zavedení přímého propojení mezi oběma zeměmi. ZÚ přivítal rozhodnutí Jazeery a hodnotí jej jako významný impuls pro oživení česko-kuvajtské relace, nejen pokud jde o cestovní ruch, ale právě v případě posílení hospodářských a obchodních vztahů. Ekonomická diplomatka nabídla představitelům letecké společnosti maximální součinnost při propagaci České republiky jako vysoce přitažlivé turistické destinace. Poskytla letecké společnosti pestré propagační materiály jak v tištěné, tak v elektronické podobě. Nabídla okamžitou publikaci prostřednictvím sociálních sítí a zprostředkování virtuální konference s agenturou CzechTourism. Zastupitelský úřad v Kuvajtu se v tomto roce hodlá, právě ve spolupráci s CzechTourism, zaměřit na cílenou propagaci České republiky a podpořit cestovní ruch s aspektem na oblast lázeňství a rehabilitační medicíny.
MOŽNOST PŘEPRAVY KARGA
Ze strany českého velvyslanectví padlo rovněž doporučení, aby kuvajtská letecká společnost do budoucna zvážila možnost zavedení přepravy karga. V plánu je proto brzké jednání ekonomické diplomatky s příslušným manažerem Jazeery. Zavedení tohoto typu jako vhodné formy přepravy zboží by pomohlo Kuvajtu ve snaze stát se regionálním logistickým uzlem pro okolní země a zvýšilo by intenzitu obchodních toků a reexporty. Zástupci společnosti Jazeera Airways mimo jiné zmínili i plány na další rozšíření destinací a výstavbu nového zázemí rozšířením současného Terminálu 5 na letišti v Kuvajtu za 460 milionů amerických dolarů. Projekt má začít v letošním roce s termínem dokončení v roce 2025, což nepochybně skýtá příležitosti i pro české společnosti nejen v konvenčním stavebnictví, ale i v oblasti udržitelných materiálů a systémů. Prvek udržitelnosti se i v Kuvajtu v poslední době dostává čím dál více do centra pozornosti.
Zástupci společnosti Jazeera Airways byli rovněž seznámeni s podmínkami udělování víz. Celkově kvitovali vstřícný přístup a návrhy ze strany velvyslanectví a zejména ocenili ochotu zastupitelského úřadu pomoci linku zviditelnit. Vyjádřili naději, že se přímou linku podaří provozovat celoročně.
Tereza Valášková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Kuvajtu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?