JUDr. Lumír Schejbal (SCHEJBAL&PARTNERS)
Běžné účty  |  08.04.2022 16:48:36, aktualizováno 18.04.2022 10:01:00

Máte v bance více než 100 000 eur? Zvažte systémově významné banky v ČR

Vklady právnických a fyzických osob jsou dle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, pojištěny v rámci fondu pojištění vkladů, který spravuje Garanční systém finančního trhu. Tyto vklady jsou pojištěny do výše 100 000 eur. V případě, že banka není schopna dostát svým závazkům, dochází k výplatě z tohoto fondu, jak se stalo v případě Sberbank CZ, a.s. Vyplácení peněz probíhá prostřednictvím jiné banky (v případě Sberbank je to Komerční banka). Fyzické osoby mohou dosáhnout zvýšené náhrady (na dvojnásobek), pokud splní podmínky dle § 41 zákona o bankách.

Z pojištění vkladů jsou vyňaty právnické osoby uvedené v § 41c odst. 2 zákona o bankách. Jsou to pojišťovny a zajišťovny, ale i finanční instituce, mezi které patří platební instituce nebo vydavatelé elektronických peněz, v případě, že se jedná o vlastní vklady. Vklady klientů jsou pojištěny stejně jako by se jednalo o jejich vlastní vklady u úvěrové instituce. Tedy vklad každého klienta je pojištěn do výše 100 000 eur.

Kapitálová rezerva systémově významných institucí

ČNB každoročně určuje systémově významné instituce1, jejichž selhání nebo špatné fungování by mohlo vést k narušení kontinuity finančního systému se závažnými negativními dopady na finanční systém a reálnou ekonomiku2. Tyto systémové instituce budou v případě řešení krize považovány za významné osoby podléhající řešení krize a ČNB musí přistoupit k uplatnění opatření k řešení krize dle § 82 zákona o ozdravných postupech.

Pro systémově významné instituce je stanoven požadavek na dodatečnou kapitálovou rezervu, jejíž výše je určena podle významu (velikosti). Tato rezerva je určována individuálně, a to až do výše 3 % kapitálových požadavků.

Dodatečné rezervy jsou pro systémově významné instituce stanoveny takto:

Československá obchodní banka 2,5 %
Česká spořitelna 2 %
Komerční banka 2 %
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia 1,5 %
Raiffeisenbank 0,5 %

Je na zvážení, zda vklady, které nejsou pojištěny, nebo překračující částku 100 000 eur, nesvěřit systémově významné instituci (bance). Mají stanoveny dodatečné kapitálové rezervy a v případě jejich selhání by při jeho řešení měla ČNB užít opatření k řešení krize. Kontrola plnění kapitálových požadavků a dohled nad činností bank bude ze strany ČNB intenzivnější. Dá se i předpokládat, že tyto banky budou stabilnější než banky malé.

 

 

1Jedná se o jiné systémově významné instituce dle § 12v zákona o bankách a čl. 131 směrnice 2013/36 EU, jelikož v ČR nesídlí jediná globálně systémově významná instituce.

2čl. 3 odst. 1 bod 30 ve spojení s čl. 3 odst. 1 bod 10 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2013/36/EU

SCHEJBAL & PARTNERS

Poskytujeme právní služby se specializací na korporátní právo, cenné papíry a finanční služby. Umíme založit platební instituci, obchodníka s cennými papíry, nebankovního poskytovatele úvěrů, investiční společnosti či fond, licence ČNB tzv. na klíč. Emitentům zajistíme veřejné i neveřejné emise cenných papírů, včetně prospektu. Komplexní právní podpora v oblasti korporátního práva.

Více informací na: www.akschejbal.cz
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688