Čeští vojáci odjíždějí na Slovensko. Jsou připraveni odstrašit nepřítele i bránit hranice NATO
Počáteční operační schopnost bojového uskupení zabezpečí nejdříve 250 vojáků. Jejich počty se budou do konce června postupně navyšovat podle mandátu až na 650, kdy dosáhnou plné operační schopnosti.
Mnohonárodní bojové uskupení NATO bude pod českým velením. Jeho prvním velitelem je plukovník Unzeitig, dosud zástupce velitele 31. pluku biologické, radiační a chemické ochrany v Liberci. Do battlegroupu se dále zapojí vojáci z Německa, Nizozemska, Polska, Slovenska, Slovinska a USA. Celkově může mít dle mandátu schváleného slovenským parlamentem bojové uskupení až 2100 vojáků.
„Naše armáda má už zkušenost s velením zahraničním operacím. Teď je to poprvé, kdy dochází k výstavbě a přípravě operace NATO pod českým velením za účasti členských zemí NATO,“ upřesňuje plukovník Unzeitig. „Hlavním úkolem mise je deklarace připravenosti, odhodlanosti a jednoty členských zemí NATO bránit územní celistvost a integritu Aliance. Jde o mezinárodní operaci NATO, která má navýšit obranné schopnosti Ozbrojených sil Slovenské republiky.“
Český kontingent předpokládá sílu minimálně 400 mužů, včetně týmu Vojenské policie a jednotek bojové a logistické podpory. Jejím prvním velitelem je podplukovník Ivo Zelinka, který dosud působil jako zástupce velitele 43. výsadkového pluku.
„Úkol smíšeného pěšího praporu bude spočívat především v odstrašení potenciálního nepřítele. Pokud by došlo ke zhoršení bezpečnostní situace, tak i v obraně hranic Aliance. K tomu mám mandát na manévr silami po celém teritoriu Slovenské republiky,“ upřesňuje podplukovník Zelinka.
V rámci doplňování jednotky až na požadovanou plnou operační schopnost si jednotka postupně doplní své počty a vymění za vojáky mechanizovaného praporu 4. brigády rychlého nasazení.
Vytvoření bojového uskupení na Slovensku je součástí snahy posílit východní křídlo Severoatlantické aliance v reakci na zhoršení bezpečnostní situace na Ukrajině. NATO proto rozhodlo o vzniku stálé alianční přítomnosti na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Zastřešujícím názvem je enhanced Vigilance Activities (eVA), nebo-li „Aktivita zvýšené bdělosti“.
Doplňující informace:
- Vláda ČR schválila mandát pro vyslání našeho vojenského příspěvku 9. března 2022, výbor pro obranu PS PČR hned o den později. V Senátu PČR nejdříve materiál 15. března 2022 projednal výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost a následně jej schválilo i senátní plénum 17. března 2022.
- Poslanecká sněmovna PČR ve čtvrtek 24. března 2022 schválila mandát, který umožní až 650 příslušníkům Armády České republiky působit na Slovensku do 30. června 2023. Projednání na sněmovním plénu bylo posledním nutným krokem k tomu, aby AČR začala pod svým velením budovat mnohonárodní bojové uskupení NATO.
- Mandát zahrnuje také logistickou jednotku o síle cca 50 vojáků, kteří mají na starosti provoz humanitární základny pro ukrajinské uprchlíky u Liptovského Mikuláše.
Poslední zprávy z rubriky Armáda:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?