Jménem potomků dědečka chci poděkovat - Vnuk Karla Engliše přebral od guvernéra ČNB pamětní bankovku
Vnuk Karla Engliše: Jménem potomků dědečka chci poděkovat
Syn nejstarší dcery Karla Engliše František Plhoň se na Masarykově univerzitě zúčastnil slavnostní prezentace pamětní bankovky, na které je vyobrazen jeho dědeček.
Je vnukem politika a vědce Karla Engliše, se kterým v dětství trávil hodně času. Vystudoval medicínu a poté působil jako lékař v nemocnici v Jablonci nad Nisou a v Liberci. Díky odborným znalostem a schopnostem se vypracoval až na primáře oddělení ORL v nemocnici v Děčíně, na kterém působil do roku 1997.
František Plhoň při slavnostní akci v aule na Právnické fakultě MU, kdy měl za zády podobiznu svého dědečka, zavzpomínal na to, když poprvé s matkou a Karlem Englišem stál v této aule. Bylo mi sedm a mému dědečkovi Masarykova univerzita udělila čestný doktorát. Tenkrát jsem tomu příliš nerozuměl, ale chápal jsem, že Masarykova univerzita si jej velmi považuje. A to trvá dodnes. Jsem upřímně rád, že se Masarykově univerzitě daří Engliše stále připomínat. Kromě vědeckých konferencí také díky nakladatelství Munipress, které vydalo mnoho jeho spisů, včetně stěžejního díla Velká logika. Chci proto všem na Masarykově univerzitě jménem potomků mého dědečka poděkovat, uvedl František Plhoň.
Zároveň připomenul, že univerzita byla po vzniku Československa založena právě díky iniciativě Karla Engliše, který již v průběhu války upravoval v paragrafovaném znění zákon o založení druhé české univerzity.
Masarykova univerzita se věnuje dílům prvního rektora Karla Engliše prostřednictvím svého nakladatelství Munipress. Čtenářům se rozhodla poskytnout díla, která Karel Engliš napsal, ale z různých důvodů nebyla nikdy vydána. V roce 2019 navázala úzkou spolupráci s rodinou Karla Engliše. I v posledním desetiletí svého života stále intenzivně pracoval, sepsal mnoho rukopisných stránek různých textů a já jsem nyní potěšen, že mohu být v týmu, který objevené rukopisy zpřístupňuje veřejnosti. Vydává je a zajišťuje jejich digitalizaci. Je to potřeba, protože od únorového převratu tehdejší moc cíleně pracovala na tom, aby byla Englišova práce zapomenuta, dodal Plhoň.
Na Karla Engliše si při slavnostním představení bankovky, kterou vydala Česká národní banka, dovolil František Plhoň přidat také osobní vzpomínku. Vždy jsem se na něj moc těšil. Když jsme se ho jako vnoučata na něco zeptaly, vše nám perfektně vysvětlil. Vzpomínám si na astronomickou knihu ve francouzštině, u které se mnou dědeček sedával a obětavě vše ukazoval a popisoval. Dědeček nás měl moc rád, stejně tak, jako já mám rád svoje vnuky.
Rozhovor ředitelky Munipressu Aleny Mizerové s Františkem Plhoněm o Karlu Englišovi můžete shlédnout na Youtube kanálu MU.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Okénko finanční rady
Vojtěch Šanca, Delta Green
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla