České gripeny odletěly z čáslavské základny na svou sedmou misi v rámci obrany východního křídla NATO
1. dubna 2022 zahájí úkolové uskupení Armády České republiky enhanced Air Policing (ÚU AČR eAP) svoji činnost z litevské letecké základny v Šiauliai. Úkolové uskupení je součástí mise NATO pro zabezpečení vzdušného prostoru pobaltských států nedisponujících vlastním nadzvukovým letectvem.
„Schopnost ochrany vzdušného prostoru je základem svobodného státu. Jsme součástí Aliance a naši spojenci se na nás mohou kdykoliv spolehnout. Dokazujeme to už sedmou misí našich stíhačů,“ zhodnotil náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata.
Hlavním úkolem české jednotky bude držet ostrou hotovost v rámci systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System – Integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO) s využitím stíhacích letounů JAS-39C Gripen tak, aby byla zachována integrita a bezpečnost aliančního vzdušného prostoru. Budou zasahovat proti letounům, které nedodržují stanovená pravidla mezinárodního leteckého provozu. Na tomto úkolu budou spolupracovat se španělským královským letectvem, které bude operovat také ze základny Šiauliai v Litvě a současně s francouzským letectvem, které bude působit z letecké základny Ämari v Estonsku.
V souladu s mandátem Parlamentu ČR bude do Litvy vysláno 5 letounů Gripen a do 95 vojáků převážně z čáslavské základny doplněné o další specialisty AČR. Český kontingent převezme operační úkol 1. dubna 2022 od příslušníků Dánského královského letectva. Bude ho plnit až do 31. července 2022, kdy je vystřídá další člen Aliance. Čeští letci budou působit v Litvě 4 měsíce, během kterých se vystřídají dvě rotace.
„Je to naše sedmá mise typu Air Policing. Všechny procedury a přípravy máme dokonale zvládnuté. Tímto nasazením plníme náš závazek vůči NATO. Operační úkol se nezměnil, zůstává stejný jako u předcházejících misí,“ uvedl velitel čáslavské základny plukovník gšt. Jaroslav Míka.
Velením 7. úkolového uskupení byl pověřen jeden z nejzkušenějších stíhacích pilotů z čáslavské základny, šestačtyřicetiletý podplukovník Michal Daněk, který má v současné době nalétáno na letounu Gripen přes 2000 hodin a je tak jedním ze dvou pilotů na světě, který tohoto milníku dosáhl.
Čáslavské gripeny již střežily vzdušný prostor Lotyšska, Litvy a Estonska v letech 2009 a 2012, kdy operovaly z letecké základny Šiauliai, a naposledy v druhé polovině roku 2019 z vojenské letecké základny v Ämari v Estonsku. Také se podílely na ostraze vzdušného prostoru Islandu v letech 2014, 2015 a 2016.
Poslední zprávy z rubriky Armáda:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?