Filipíny se mohou stát asijským lídrem ve využívání větrné energie
Filipíny mají potenciál stát se lídrem v rozvoji větrné energie v Asii díky unikátním geografickým podmínkám, které jsou příznivé pro výstavbu offshorových i pevninských větrníků. Předpokladem ale je, že se vláda plně zaváže k využívání obnovitelné energie, zlepší schvalovací procesy pro udělování koncesí a posílí energetickou přenosovou soustavu.
Ilustrační foto: Shutterstock
Tato zjištění přináší Globální rada pro větrnou energii (GWEC) ve své zprávě „Capting Green Recovery Opportunities from Wind Power in Developing Economies“.
ZATÍM MALÝ PODÍL
Sektor větrné energie má v zemi značný potenciál a mohl by poskytnout výkon až 76 GW, přesto však její využívání nyní představuje pouze malý podíl z celkového energetického mixu Filipín. Zpráva poukázala na to, že zatímco současná vláda veřejně podporuje tlak na zelenou obnovu země a využívání obnovitelných zdrojů, v praxi spíš více prosazuje rozvoj zdrojů na zkapalněný zemní plyn (LNG) jako alternativy k pořád dominantnímu uhlí.
GWEC proto vyzývá vládu, aby se zavázala k větší podpoře obnovitelné energie jako preferovaného zdroje energie v zemi. Kromě vyššího zastoupení obnovitelné energie v rámci filipínského energetického plánu by se pozornost vlády měla zaměřit i na pořádání technologicky specifických aukcí. Vláda by rovněž měla ve větší míře zadávat studie proveditelnosti pro výstavbu nových zdrojů větrné energie.
POTÍŽE S BYROKRACIÍ
Potíž dalšího rozvoje větrné energie představuje i výrazná byrokracie spojená se zprovozněním větrných elektráren. Současný systém povolování obnovitelné energie v zemi je zdlouhavý, složitý a byrokratický. Provozovatelé větrných elektráren potřebují získat povolení od přibližně 15 různých úřadů a také od regionální administrativy. Určité zlepšení však přináší zákon o Energy Virtual One Stop-Shopu (EVOSS), který má za cíl omezit zdlouhavé administrativní procesy a přilákat více investic do energetického sektoru. Díky EVOSS vzniká online platforma, na které se mohou potenciální realizátoři energetických projektů zaregistrovat, předkládat požadovanou dokumentaci, platit příslušné poplatky a sledovat stav svých žádostí v rámci povolovacího procesu.
Vzhledem k nedostatku místních výrobců a poskytovatelů technologií pro výrobu větrné energie mají šanci i české firmy. Do zelené obnovy Filipín se mohou zapojit přímo výstavbou větrných elektráren či dodávkami potřebného vybavení z pozice subdodavatelů, uplatnění ale najdou i ve sdílení know-how a technologických znalostí a také při posilování nedostatečných kapacit energetické přenosové soustavy.
Maroš Guoth, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Manile
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Energie - srovnání cen energií
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Filipíny se mohou stát asijským lídrem ve využívání větrné energie
- Čína se stala lídrem ve větrných elektrárnách
- Čtyři způsoby, jak se může Evropa stát lídrem technologií
- Spojené státy jsou lídrem inovací bezpilotních letounů, Češi mohou být u toho
- Ethereum vs. Bitcoin (kdo se může stát lídrem na trhu)
- Anketa - Jaderná energie - Jaký je váš názor na využívání jederné energie ?
- Investovat do větrných elektráren může každý, akcie stojí jednu korunu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets