Po několikadenní těžké cestě nachází maminky s dětmi první azyl v Olomouci
První akutní pomoc ženám s dětmi, které utíkají z Ukrajiny před válečnými útrapami, poskytuje olomoucká radnice. Zajišťuje ji odbor sociálních věcí olomouckého magistrátu a Domov pro ženy a matky s dětmi. „Zde po příjezdu do Olomouce tráví obvykle první jednu či dvě noci, aby si po těžké cestě odpočinuly, a pak zamíří někam do dlouhodobějšího ubytování,“ vysvětluje náměstkyně primátora pro sociální oblast Eva Kolářová.
V Domově pro ženy a matky s dětmi jim sociální pracovníci kromě zázemí a ubytování připravují také potravinovou a materiální pomoc. Ta zahrnuje hygienické balíčky nebo potřebné oblečení. Dále pracovníci mohou ve spolupráci s profesionálními hasiči zajistit uprchlíkům převoz na KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině), které od pondělí sídlí v budově Hanáckých kasáren v ulici 1. máje. Zde si mohou vyřídit potřebné záležitosti související s pobytem na území České republiky.
„Domovem pro ženy a matky s dětmi prošlo již okolo padesáti uprchlíků, kteří ve většině případů využijí pobyt v domově pouze na pár nocí. V případě potřeby je ale možný i dlouhodobější pobyt,“ dodává Eva Kolářová. To potvrzuje i vedoucí Domova pro ženy a matky s dětmi Marie Zavadilová, podle níž je momentálně výjimkou jen trojice, tvořená babičkou, matkou a dcerou, které zde zatím zůstávají více nocí.
Jak vedoucí zařízení dodává, klienti jsou obvykle vyčerpaní a první klidný azyl jim vrací aspoň část sil a energie. „Většinou jsou maminky po dlouhé cestě s dětmi opravdu velmi unavené a také emočně vyčerpané. Na internetu nebo přes telefon sledují, jak jim zatím cizí armáda ničí jejich domov nebo jak jsou na tom jejich nejbližší, kteří zůstali na Ukrajině. Za každou pomoc jsou vděčné,“ popisuje Marie Zavadilová. Uprchlíci vesměs velmi pozitivně oceňují vstřícný a citlivý přístup zaměstnanců tohoto zařízení.
Kromě ubytování a zajištění základních potřeb nabízí sociální pracovníci poradenství a podporu při zajištění sociálních potřeb, například v oblasti pobytu, lékařské péče, čerpání finanční pomoci nebo sociální pomoci prostřednictvím sociálních služeb. „Kapacita domova i počet našich pracovníků je zatím dostačující,“ dodává vedoucí odboru sociálních věcí Michal Majer. „Jsme ale dohodnuti s dalšími olomouckými poskytovateli sociálních služeb, například s Člověkem v tísni, na případné výpomoci při zajištění péče o rodiny s dětmi.“
Fotografie:
| Poslední úprava: 8. března 2022 (út)
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz