Plzeň si připomněla hudebního velikána Bedřicha Smetanu. Dnes začínají Smetanovské dny
Plzeň si připomněla hudebního velikána Bedřicha Smetanu. Dnes začínají Smetanovské dny
Fotografie: M. Pecuch
Plzeň si ve středu 2. března v den 198. výročí narození Bedřicha Smetany (1824-1884) připomněla jeho život a dílo. Pietní setkání u jeho sochy v Kopeckého sadech připravil Odbor kultury Magistrátu města Plzně. Život Bedřicha Smetany připomněla ve svém proslovu Eliška Bartáková, náměstkyně primátora pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí. Setkání doprovodilo vystoupení sólistů plzeňského divadla Ivany Veberové, v jejíž podání zazněla árie Mařenky z opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta Ten lásky sen, árii Kecala Každý jen tu svou ze stejnojmenné opery zazpíval Jan Hnyk v klavírním doprovodu Martina Marka. Ve čtvrtek 3. března v Plzni začíná 42. ročník Smetanovských dnů.
Eliška Bartáková připomněla, že Bedřich Smetana je jedním z nejvýznamnějších světových hudebních skladatelů. „Bedřich Smetana se od raného mládí věnoval hudbě. Po problémech se studiem na gymnáziu v Praze dokončil všeobecné vzdělání v letech 1840 až 1843 na plzeňském gymnáziu, a to pod dohledem svého staršího bratrance a zdejšího profesora Josefa Františka Smetany. V Plzni se Smetana živě zapojil do společenského života, hrál na návštěvách, v salonech k tanci a rovněž sám rád tancoval. Hudební schopnosti a družná povaha mu otevřely přístup do plzeňských měšťanských rodin. Od května 1842 se také datuje dlouhodobý vztah ke Kateřině Kolářové, dceři otcova přítele a talentované pianistce. V našem městě složil řadu drobných klavírních skladeb, většinou tanečních (polky, kvapíky, čtverylky), z nichž zejména Louisina polka, Jiřinková polka a polka Ze studentského života dosáhly již ve své době značné popularity. Je také autorem proslulé polky Vzpomínka na Plzeň, jejíž počáteční takty se staly znělkou plzeňského rozhlasu,“ připomněla ve svém proslovu plzeňské působení Bedřicha Smetany Eliška Bartáková.
Po proslovu a pěveckém vystoupení položila Eliška Bartáková společně se zástupcem Plzeňské filharmonie Pavlem Boudou květinu k soše Bedřicha Smetany.
Ve čtvrtek 3. března zahájí Plzeňská filharmonie 42. ročník Smetanovských dnů mimořádným uvedením díla Ermanna Wolf-Ferrariho, Verdiho Sílou osudu a Dvořákovou Novosvětskou pod taktovkou Chuheie Iwasakiho a se sólistou Albanem Beikircherem letošní hudební část festivalu.
„Smetanovské dny jsou jednou z největších plzeňských kulturních událostí. Jejich součástí jsou koncerty, divadlo, výstavy i mezioborové sympozium, na jehož pořádání spolupracují odborníci z Akademie věd České republiky, Univerzity Karlovy v Praze i Archivu města Plzně a dalších institucí. Věřím, že si příznivci kultury určitě vyberou, neboť program je skutečně pestrý. Současně také věřím, že se letošní ročník uskuteční bez omezení. Zároveň děkuji Plzeňské filharmonii za přípravu festivalu,“ řekl primátor města Plzně Pavel Šindelář, který nad festivalem převzal záštitu.
„Festival Smetanovské dny v Plzni vznikl k poctě Bedřicha Smetany v roce 1980. Každoročně tak již přes 40 let ožívá 19. století i Smetanův odkaz díky unikátní koncepci multioborového festivalu. A v tom spočívá výjimečná role Smetanovských dnů – ukázat, že moderní hudba má původ v minulosti a že klasická hudba se promítá i do dalších uměleckých žánrů. Nesmíme totiž opominout, že součástí festivalu jsou i zajímavé výstavy či divadelní, taneční a literární představení, plzeňská sympózia a další akce, vždy vážící se k tématu 19. století,“ doplnila Eliška Bartáková.
Program Smetanovských dnů je na webu:
www.smetanovskedny.cz
Text: Adriana Jarošová
Zveřejněno: 3. 3. 2022, Martin Pecuch