(Kurzy.cz)
Elektromobilita na Wall Street pod výrazným tlakem. Kromě poklesu akcií Tesla výraznější zreálnění ocenění zaznamenávají konkurenční tituly
V segmentu elektromobility jistě nejsledovanější akcie Tesla (TSLA) od svých listopadových maxim ztratily již více než třetinu hodnoty. V pátek 28. ledna se obchodovaly v úvodu seance již pod hranící 800 USD, tedy na 3 měsíčních minimech. Ocenění firmy se tak od maxim smrsklo již i o zhruba 450 mld. USD. Trh obecně nadále ztrácí loňský bezbřehý optimismus v daném sektoru. Dochází tím ale vlastně ke splasknutí bubliny na řadě titulech, u kterých se ocenění loni vyšplhalo na naprosto iracionální úrovně.
V posledních dnech nejpostiženější Rivian
O akciích elektroautomobilky Rivian (RIVN) jsme psali například při jejich listopadovém debutu na Wall Street, kdy v rámci IPO investoři upsali akcie nakonec při kurzu 78 USD. Tedy výrazně nad prvotně indikovaným cenovým pásmem 57-62 USD. Díky i následnému využití opcí ze strany manažerů se vstup akcií Rivian stal jednou z největších primárních emisí (IPO) loňského roku s objemem 13,7 mld. USD. Kdo akcie koupil v IPO či nedej bože v prvních dne po vstupu na trh a neprodal, může mít nyní jen oči pro pláč.
Akcie Rivian od svých maxim dnes odepisovaly již přes 72 %. Zatímco se totiž v listopadu obchodovaly i těsně pod hranicí 180 USD, dnes našly podporu na rovných 50 USD. Tedy vlastně poměrně nedaleko od zmiňovaného prvotního cenového nástřelu manažerů IPO, které se tak ukázaly jako reálnější. Zkrátka místo bláznivého ocenění firmy trhem na i více než 160 mld. USD došlo dnes již k poklesu k 45 mld. USD. Přestože se po pádu zřejmě dočkáme nádechu, otázkou je, zda i to stále není mnoho ve vztahu k ocenění konkurence.
K produkčním číslům firmy lze uvést, že v posledních
týdnech loňského roku k žádnému mohutnému nárůstu výroby stále nedošlo.
Zatímco před IPO ke konci října informovala o vyrobených prvních 180 svých
pickupech s označením R1T, nakonec jich loni zhotovila celkem 1 015.
K zákazníkům se jich dostalo 920. A "bratříček" R1S má evidentně další zpoždění.
Jak jsme informovali podíl v Rivian má kromě především Amazonu také Ford, který v návaznosti na zájem zákazníků již dokonce v prosinci pozastavil příjem objednávek na svůj rovněž plně elektrický pickup F-150 Lightning. Získal jich totiž 200 tis. a dle všeho zvládne lépe uspokojovat poptávku, když chce připravované výrobní kapacity na model ještě více posílit, než původně plánoval. Jen v prvopočátku by měl být Ford schopen vyrábět na roční bázi 70-80 tis. vozů, které se prvotně mají k zákazníkům začít dostávat již na jaře.
Čínská Tesla, jak se vzhledem k řadě podobností přezdívá čínské automobilce NIO (NIO), rovněž akciově ztrácí půdu pod nohama. V sektoru asi nejvolatilnější titul, který vstoupil na trh v roce 2018 v rámci IPO za kurz nakonec jen 6,26 USD. V euforii tehdy následně vystoupal i na více než dvojnásobek, nicméně v roce 2019 hrozící krach firmy přinesl cenu akcií v blízkosti dolaru (na 1,19 USD). Záchrana firmy, resp. výrazná restrukturalizace a následné postupné zvyšování produkce/prodejů přineslo na titul v posledních 2 letech novou euforii. Titul vyšplhal až k 67 USD a trh tak firmu v miliardách dolarů oceňoval trojcifernými čísly. Podobně jako i v minulosti Tesla firma využila NIO situace k sekundárním nabídkám akcií a získala tak nové finanční prostředky. Každopádně jakoby opakované ředění emise vyvolalo u investorů nevoli. Jen v posledních dnech titul přišel o čtvrtinu hodnoty, resp. dnes se ocitl až u 19,30 USD. Ocenění firmy se tak oproti maximům smrsklo na sotva třetinu, resp. dnes se i přibližovalo jen 30 mld. USD.
K produkčním, resp. prodejním číslům možno zmínit poslední prosincový údaj, když se k zákazníkům dostalo téměř 10,5 tis. firemních elektromobilů. Meziročně tak automobilka nakonec prodeje více než zdvojnásobila, resp. dodala celkem 91 429 vozů ES8, ES6 či EC6.
XPeng produkčně expanduje rychleji
Konkurenční čínský XPeng (XPEV) je trhem aktuálně oceněn na zhruba 25,5 mld. USD, přestože je u něj poslední měsíce znát rychlejší expanze. V prosinci totiž dodal dokonce 16 tis. elektromobilů, tedy v posledním čtvrtletí roku téměř 42 tis. Za celý rok došlo k překonání zmiňované NIO, když především vozů P7, ale také P5 a G3 celkem dodala přes 98 tis.
Akcie XPeng (XPEV) však poslední týdny také trpí. Zatímco se loni v úvodu prosince vyšplhaly nad 56 USD, dnes se již značně přibližovaly hranici 30 USD, kde se naposledy obchodovaly loni na jaře.
Domácí konkurent Tesly s produkcí startuje
Americký producent Lucid (LCID) dodal svůj výkonnostně tisícikoňový luxusní elektromobil prvnímu zákazníkovi teprve na konci října. Letos chce vozů Lucid Air vyrobit 20 tis. A jeho akcie se oproti listopadovým úrovním již také ocitly na polovině. Obchodovaly se i pod hranicí 26 USD a dávno pryč jsou jejich maxima z loňského února, kdy je někteří kupovali i za téměř 65 USD.
Akcie „nevýrobců“
Z řady dalších elektroautomobilek možno zmínit závěrem dvě, u nichž se zákazníci vozů zatím prakticky nedočkali. Vzhledem k historickým slibům je nejvíce odstrašujícím příkladem jistě „výrobce“ náklaďáků Nikola (NKLA). Zatímco v euforii se při slibech zakladatele akcie firmy obchodovaly v červnu 2020 i za téměř 94 USD, tento týden se ocitly na nových historických minimech 6,59 USD. Ještě v listopadu stály i 15 USD.
V obdobnou dobu se na Wall Street nově dostaly akcie také vlastně německého producenta elektromobilů, resp. společnosti Sono Group (SEV). O akciích této tak trochu „jiné“ elektroautomobilky jsme již také opakovaně informovali. Od firmy se její vozy dle úvodního plánu očekávají prvně až v roce 2023 a přestože tak vlastně od IPO žádná negativa nepřišly, její akcie investorům přinášejí rovněž enormní ztráty. Dostaly se již k hladině 5 USD, tedy oproti jen ceně v IPO na třetinu čímž ocenění firmy kleslo na v sektoru vlastně zanedbatelných jen zhruba 360 mil. USD. V prvních dnech obchodování se přitom pohybovalo i nad 3,2 mld. USD, když se titul vyšplhal až nad 47 USD. Někdo tak od té doby mohl utrpět 90% ztrátu...
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Auto Moto:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Vojtěch Šanca, Delta Green
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku