cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  12.01.2022 13:49:20

Inflace v prosinci 2021 výrazně nad prognózou ČNB a vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle

 

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v prosinci 2021

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v prosinci 2021 cenová hladina meziročně o 6,6 %. Inflace tak dále zrychlila a nacházela se vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v prosinci meziročně vzrostly dokonce o 7,6 %. Průměrná míra inflace za celý rok 2021 činila 3,8 %, a byla tak nejvyšší od roku 2008.

Prosincový růst spotřebitelských cen byl o jeden procentní bod rychlejší, než očekávala podzimní prognóza ČNB. Za touto odchylkou stála koncem loňského roku – stejně jako v říjnu a listopadu – především akcelerující jádrová inflace. K silnému zdražování dochází ve službách i u zboží. V rámci cenového jádra se též dále zvyšuje příspěvek imputovaného nájemného. Ten zachycuje náklady vlastnického bydlení, které mají v tuzemském indexu spotřebitelských cen poměrně vysokou váhu a odrážejí déletrvající rychlý růst cen nemovitostí a cen ve stavebnictví.

Meziroční zdražení pohonných hmot bylo v prosinci oproti očekávání meziročně ještě o něco vyšší, než očekávala podzimní prognóza. Regulované ceny v prosinci v souhrnu meziročně poklesly, a to vlivem dočasného prominutí DPH na elektřinu a zemní plyn. Tento pokles však byl o něco menší, než prognóza očekávala. Tato odchylka odrážela již od října pozorovaný mimořádný, byť jen přechodný, cenový vliv nuceného přechodu části domácností k dodavatelům poslední instance v oblasti elektřiny a plynu. S jeho zachycením v cenovém vývoji ze strany ČSÚ podzimní prognóza ČNB nepočítala. Prosincový růst cen potravin byl naopak ve srovnání s prognózou o něco mírnější.

prosinec 2021meziročně v %
ZoMP podzim 2021skutečnost
Index spotřebitelských cen 5,6 6,6
Regulované ceny -3,9 -2,9
Primární dopady změn daní -0,9 -1,0
Očištěno o změny nepřímých daní    
Ceny potravin, nápoje, tabák 5,8 4,2
Jádrová inflace 6,4 8,6
Ceny pohonných hmot 28,5 30,6
Měnověpolitická inflace 6,4 7,6

Zveřejněná data odrážejí silné a plošné inflační tlaky z domácí i zahraniční ekonomiky, které jsou vyšší, než očekávala podzimní prognóza. Zvyšování jádrové inflace je odrazem vzedmuté spotřebitelské poptávky v prostředí silného růstu nákladů, které obchodníci a poskytovatelé služeb promítají do cen. Přitom si zdražováním současně kompenzují část ztráty příjmů z doby uzavírek ekonomiky. Aktuální nárůst nákladů plyne jak z tuzemské ekonomiky, kterou charakterizuje opětovné narůstání napětí na trhu práce a silný spotřebitelský apetit, tak ze zahraničí. Ve druhém případě jde zejména o vysoký růst cen průmyslových výrobců ve světě v důsledku poruch v globálních výrobních a dodavatelských řetězcích a souvisejícího nedostatku komponent a materiálů. K němu se během podzimu přidalo výrazné zdražování energií na komoditních burzách. Na domácím trhu se zároveň naplňuje riziko rychlejšího růstu nákladů vlastnického bydlení avizované podzimní Zprávou o měnové politice.

Pozorovaný vývoj je proinflačním rizikem podzimní prognózy. Podle současného pracovního odhadu sekce měnové ČNB bude lednový meziroční růst spotřebitelských cen činit zhruba 9 %. Tento odhad je přitom v současných podmínkách obestřen vysokou mírou nejistoty, když obvyklé přeceňování zboží a služeb může počátkem letošního roku vést vlivem celkově proinflačního makroekonomického klimatu k ještě vyššímu růstu cenové hladiny. Nelze tak úplně vyloučit, že inflace bude zkraje letošního roku po několik měsíců dosahovat dvouciferných hodnot. K avizovanému zvýšení inflace přispěje zejména skutečnost, že regulované ceny začnou počínaje lednem silně meziročně růst. Dojde k tomu vlivem zdražení energií souvisejících s bydlením poté, co od ledna došlo k ukončení dočasného prominutí DPH na elektřinu a plyn. To zatím snižovalo celkovou inflaci o zhruba jeden procentní bod.

Velmi vysokých hodnot bude ještě po nějakou dobu dosahovat jádrová inflace, která odráží významné domácí poptávkové tlaky i silnou dynamiku cen výrobců v tuzemsku a v zahraničí. Porostou i ceny potravin v návaznosti na růst cen zemědělských komodit na světových trzích. Inflace tak bude v následujících měsících kulminovat. Posléze se začnou celkové inflační tlaky zmírňovat. K tomu přispěje odeznění růstu dovozních cen, které podpoří i posilující koruna, a na postupný pokles inflace bude tlačit i probíhající výrazné zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky.

Petr Král, ředitel sekce měnové

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688