(Kurzy.cz)
Šéf společnosti Pfizer – čtvrtá dávka vakcíny již v příštím roce
Ještě na jaře jsme stále mohli slyšet proklamace, jak na přelomu roku spuštěné očkování proti COVID-19 udělá brzy za pandemií definitivní „tečku“. V současnosti se však již stává standardem tzv. posilující třetí dávka. Dle všeho však ziskovému vakcinačnímu byznysu farmaceutických firem není konec. Jak uvedl šéf společnosti Pfizer Albert Bourla, čtvrtá dávka je vlastně již na obzoru. Otázkou již jen zůstává, jak se k dalšímu vývoji postaví jednotlivé vládní, potažmo „odborné“ autority...
Po letní mutaci nazvané Delta se na přelomu měsíce začalo strašit nově objevenou mutací omikron. Z Jihoafrické republiky, kde novou variantu objevili, nicméně brzy začaly přicházet vlastně pozitivní zprávy. Omikron má být sice více nakažlivější, na druhou stranu má způsobovat menší zdravotní potíže. Naznačuje tak vlastně slábnutí viru.
Společnosti Pfizer a BioNTech pak ve středu ráno zveřejnily výsledky první laboratorní studie, která ukázala, že třetí dávka v boji proti omikronové variantě je účinná, zatímco u původní dvoudávkové očkovací série její schopnost chránit před novým kmenem výrazně poklesla. Podle společností však dvoudávková série pravděpodobně stále poskytuje ochranu před vážným onemocněním způsobeným omikronem.
Albert Bourla, coby generální ředitel společnosti Pfizer, pak pro televizi CNBC poznamenal, že předběžná studie společnosti byla založena na syntetické, laboratorně vytvořené kopii varianty a je třeba získat více údajů z testů proti skutečnému viru. Reálné výsledky mají být přesnější a očekávají se v příštích dvou týdnech.
V pořadu „Squawk Box“ dané televize konkrétně uvedl: „Až údaje z reálného světa určí, zda je omikron dobře pokryt třetí dávkou a na jak dlouho. A druhý poznatek, myslím, že budeme potřebovat čtvrtou dávku.“
Bourla již dříve předpokládal, že čtvrtá dávka bude potřeba 12 měsíců po třetí dávce. Nyní dále uvedl: „U omikronu musíme počkat a uvidíme, protože máme velmi málo informací. Možná ji budeme potřebovat rychleji.“ Dále šéf společnosti Pfizer zmínil, že léčba např. firemní perorální antivirovou pilulkou Paxlovid pomůže zabránit hospitalizacím.
A že byznys ohledně COVID-19 může být dokonce dlouhodobou záležitostí, naznačil šéf společnosti Pfizer již v minulém týdnu. Tehdy na otázku stanice BBC, zda si myslí, že po třetí injekci bude nutné podávat ještě další dávky vakcíny, uvedl: „Odhaduji, že k udržení velmi vysoké úrovně ochrany bude pravděpodobně třeba každoroční přeočkování.“
Jak si vedou akcie Pfizer a BioNtech?
Na mnohamiliardový byznys ve vztahu ke COVID-19 možno v návaznosti zmínit vývoj akcií hlavních zainteresovaných společností. Tedy právě Pfizer a BioNtech jejichž společně vyvinutá vakcína je světově nejpoužívanější.
Zatímco historie americké společnosti Pfizer sahá dokonce až do 19. století, německá BioNtech byla založena teprve v roce 2008. Její akcie se na akciový trh dostaly na podzim 2019, tedy před příchodem pandemie. Nutno zmínit, že tehdy přitom ne příliš úspěšně.
Firma BioNtech si přišla na akciový trh v USA formou primární emise pro finanční prostředky pro svůj rozvoj. Získala nakonec jen 150 mil. USD, když prodala méně akcií než plánovala, navíc za nižší cenu. Kdo však tehdy akcie BioNtech (BNTX) za kurz 15 USD nakoupil, a vydržel, mohl extrémně vydělat. Po sotva dvou letech se totiž titul letos v létě obchodovaly až 464 USD. Zhodnocoval tedy o téměř tři tisíce procent! Naposledy včera pak akcie BioNtech zakončily na necelých 292 USD, čímž trh německou firmu aktuálně oceňuje na více než 70 mld. USD.
Historický vývoj akcií BioNtech (BNTX)
Vývoj akcií Pfizer (PFE) pak v kontextu pandemie nejlépe asi zmínit od počátku roku 2020. Tehdy se obchodovaly u hranice 37 USD a ani jim se nevyhl následný březnový propad v okamžiku startu celosvětového rozšíření onemocnění COVID-19. Ocitly se o zhruba 10 USD níže. Spuštění výroby a distribuce vakcíny pak na přelomu roku přinesly již kurz u 43 USD. Po následném vychladnutí však akcie Pfizer nabraly opět severního směrování a v létě dokázaly již překonat svá dosavadní historická maxima z roku 2018, potažmo 2000. Svá zatím poslední maxima vytvořily na konci listopadu, když se obchodovaly za více než 55 USD. Ve středu zakončily obchodování na 51,40 USD. Trh tak amerického farmaceutického giganta, produkujícího stovky léků, včetně například známe Viagry, aktuálně oceňuje na 288, 5 mld. USD. V přepočtu tedy na téměř 6,5 bil. Kč.
Vývoj akcií Pfizer (PFE) od počátku roku 2020
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Příspěvky a dávky
- Pěstounská péče - dávky a jejich výše
- Hmotná nouze - dávky hmotné nouze
- Sociální dávky 2020 - kolik dostanete?
- Příspěvky a dávky 2021 - kolik dostanete?
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?