Daně a účetnictví  |  08.12.2021 13:18:42

Komora certifikovaných účetních: Jak řešit chyby v účetnictví?

Nalezení chyby v účetních operacích, daňovém přiznání nebo účetních závěrkách je noční můrou každého účetního. Na téma chyb v účetnictví se před pár měsíci konala snídaně, kterou pro své členy Komora certifikovaných účetních pravidelně organizuje. Pojďme se tak na nejčastější chyby a jejich možná řešení podívat zblízka.

Kdy se přijde na chybu?

Na chybu většina účetních přijde v momentu, kdy se vracejí k některým operacím, které proběhly v minulosti, „ protože něco hledají“. Na chybu upozorní také Finanční úřad, který žádá o vysvětlení a případné doložení nesrovnalostí v daňovém přiznání. Často se stává, že se chyba najde ve chvíli, kdy dojde ke změně v osobě účetní a nová automaticky pracuje s podklady z předchozích měsíců. Mezi nejčastější nálezy po svých předchůdcích tak patří: zůstatky na firemních účtech bez jasné minulosti, nesprávné zůstatky na rozvahových účtech nebo nesprávné údaje v účetní závěrce. V neposlední řadě se na chybu přijde také v rámci firemního auditu.

Co dělat, když najdeme chybu?

Pravidlo číslo jedna – nepanikařit a účetní chybu napravit, neboť je daleko vyšší šance, že nebude spojena s žádnou sankcí. Opravy se vždy provádějí podvojným zápisem do nejhlubšího období, do kterého lze ještě vstupovat, tj. do takového období, za nějž dosud nebyla schválena účetní závěrka. Sankce, která by hrozila ze strany správce daně v případě odhalení účetních chyb, pak může být do výše 3 % aktiv, 6 % aktiv nebo do částky 5000,- . Pokud nelze výši aktiva pro výpočet sankce zjistit, následuje kvalifikované určení výše aktiv Finančním úřadem. Způsob opravy chyb je závislý na tom, kdy se na chybu přišlo. Je totiž rozdíl, jestli se chyba objevila během účetního období, po skončení účetního období do data schválení účetní závěrky nebo po datu schválení apod. 

 Jak je možné chyby opravit?

Odpověď dává Zákon o Účetnictví §17/7, ze kterého vyplývá, že do okamžiku schválení účetní závěrky, nejpozději však do konce následujícího účetního období, je možné účetní knihy opět otevřít, provést případnou opravu účetních zápisů a sestavit novou účetní závěrku. V případě, že účetní závěrka již byla schválena, nesmí účetní jednotka přidávat další účetní zápisy s výjimkou případů přeměny obchodní korporace uvedených v odstavci 3 daného zákona.

Kdo je za chyby zodpovědný?

Odpovědnost za způsobené chyby i s případnou výší sankcí jakékoli podoby zodpovídá osoba, která ji způsobila. Nikoli však vůči úřadu, ale vůči zadavateli. Za účetní závěrku vždy ručí účetní jednotka (zastoupená jednatelem, statutární osobou, anebo fyzickou osobou, je-li sama účetní jednotkou apod.). Pokud spolupracujeme s externí účetní firmou, je výhodné, mít pro případ vzniku škody zakotveno ve smlouvě ustanovení o vymáhání škody, resp. ručení za škodu v rámci dodavatelsko-odběratelských vztahů. Účetní by tak na druhou stranu měli být na svou práci řádně pojištěni, tzv. pojištění odpovědnosti, aby předešli případným nepříjemnostem.

A co dodat na závěr? Jak říká Lenka Dvořáková, místopředsedkyně Komory certifikovaných účetních: „Chybuje každý, ale největší zvěrstva naseká panika a strach, aby se na „to“ nepřišlo“.

Komora certifikovaných účetních

Komora certifikovaných účetních (KCÚ) je profesní organizace působící v České republice od roku 1999. Sdružuje na 1 200 profesních účetních, kteří absolvovali několikaletý dvoustupňový systém certifikace účetních postavený na vzdělávacích standardech Mezinárodní federace účetních (IFAC). KCÚ podporuje účetní profesi, zdůrazňuje význam kvalitní účetní práce pro finanční řízení podniků, zajišťuje odborná školení, připomínkuje novelizace účetních zákonů a předpisů. Jejím předsedou je Ing. Libor Vašek, Ph.D.

Více informaci na: www.komora-ucetnich.cz/cze/informace-komory.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688