Deficit státního rozpočtu prolomil 400 miliard korun
Za prvních jedenáct měsíců letošního roku dosáhl deficit úrovně 401,5 mld. Kč po říjnových 335,0 mld. Kč. Prohloubení deficitu je celkem vysoké, když jsme v prognóze počítali s tím, že deficit kumulovaně do konce roku nepřevýší 400 miliardovou hranici. Pro státní rozpočet je přítěží zhoršení epidemické situace, což se projevuje negativně jak na straně příjmů (přes utlumenější ekonomickou aktivitu), tak na straně výdajů (částečně přes znovu zapnutou covidovou pomoc, například Antivirus).
Celkové příjmy jsou meziročně vyšší o 1,1 %, oproti 2,1 % v říjnu. Meziroční dynamika celkových výdajů se snížila z říjnových 5,9 % na 4,5 %. Celkové saldo hospodaření se v listopadu oproti říjnu moc nevylepšilo, když dosáhlo -60,1 mld. Kč. oproti předchozím -61 mld. Kč.
Trajektorie výdajů (v meziročním srovnání) se sice nadále snižuje, ovšem v citelnějším ústupu jim brání zhoršení epidemie, kdy běžné výdaje v samém závěru roku navyšují protikrizová opatření. Na zvýšené úrovni se tak drží například neinvestiční transfery podnikatelským subjektům, které byly meziročně vyšší o 26 % po 34,5 % v říjnu. Transfery zahrnují zapnutí programů Antiviru jako například náhrady mezd a pojistného, či program Covid Gastro apod. Kladně lze hodnotit navýšení investičních výdajů, které byly v posledních měsících meziročně v záporu okolo 6 %. V listopadu ale již výdaje vzrostly meziročně o 1,6 mld. Kč, což v procentuálním vyjádření představuje nárůst o 1,1 %.
Na příjmové straně se opět nejvíce pozitivně podílelo inkaso pojistného a sociálního zabezpečení. Na pojistném a na sociální zabezpečení se vybralo o 51,2 mld. Kč více než vloni (v říjnu činil meziroční přírůstek 49,1 mld. Kč). Dále pak na dani z příjmu právnických osob se vybralo o 22,9 mld. Kč více (v říjnu o 23,1 mld. Kč). Celkově je příjmová strana tlumena úlevami během pandemického období, jako například nižší sazbou daně na stravovací a jiné služby. Meziročně se zvýšil výběr DPH, a to o 7,9 mld. Kč. Avšak s dalším kolem epidemických uzavírek lze do dalšího období počítat s tlumícím efektem.
Listopadová statistika i přes vyostření epidemie nás znovu utvrzuje v názoru, že oněch schválených 500 mld. Kč bude nakonec přeci jen nadhodnocením situace. Již teď je ale jisté, že deficit za celý rok bude v řádu desítek miliard nad 400 mld. Kč, se kterými jsme počítali. Počítáme tedy se schodkem spíše pod 400 mld. Kč. V příštím roce pak počítáme s deficitem pod 300 mld. Kč.
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
?