Research (J&T BANKA)
Investice  |  26.11.2021 09:12:08

Banky: ČNB opět zavádí omezení na hypotéky a zvyšuje proticyklickou rezervu


Česká národní banka rozhodla o opětovném zavedení limitů při poskytování hypotečních úvěrů a zvýšení proticyklické rezervy na 2 %. Od 1. dubna 2022 budou banky opět povinné dodržovat limity týkající se výše příjmů (DSTI), celkového zadlužení (DTI) a poměru výše úvěru k hodnotě nemovitosti (LTV). Limity jsou pak nastaveny odlišně podle věku žadatele. Do 36 let věku musí žadatel splňovat podmínku maximálního zadlužení 9,5násobku čistého ročního příjmu (8,5x nad 36 let), maximálního poměru splátek dluhu ve výši 50 % čistých příjmů (45 % nad 36 let) a maximální výše úvěru na hranici 90 % ceny nemovitosti (80 % nad 36 let). Banky budou moci ve specifických případech povolit výjimku, nicméně jen do 5 % celkového objemu poskytnutých úvěrů. Důvodem zavedení těchto opatření je podle ČNB uvolňování úvěrových standardů a zvyšující se nadhodnocení cen bytů v ČR, které centrální banka odhaduje na 25 %, u investičních bytů dokonce na více než 30 %. Po změně pravomocí ČNB, ke které došlo v srpnu tohoto roku, jsou limity pro banky závazné a nemají již formu doporučení jako v minulosti. Bankovní rada zároveň zvýšila sazbu proticyklické kapitálové rezervy o 0,5 p.b. na 2 % s účinností od 1. ledna 2023.

Omezení jsou pro banky negativní a spolu s růstem sazeb pravděpodobně povedou k výraznému poklesu objemu nově poskytovaných úvěrů. Krátkodobě však může být zájem naopak vyšší s tím, jak řada klientů bude chtít stihnout uzavřít hypotéku před platností těchto pravidel. Zavedení limitů již ČNB v minulosti zmiňovala a vzhledem k vývoji trhu byl tento krok jen otázkou času.

Více: 
Stanovení horní hranice úvěrových ukazatelů
Stanovení sazby proticyklické kapitálové rezervy pro Českou republiku.


J&T BANKA, privátní banka úspěšných:

Od roku 1998 se staráme o investice a finance těch úspěšných, těch nejnáročnějších. Individuální přístup a maximální komfort je cítit ve všem, co děláme. Jsme privátní bankou, která klientům pomáhá majetek zhodnotit, ochránit a předat dalším generacím a v neposlední řadě si ho také užít. Učíme se od těch nejlepších a rosteme spolu s našimi klienty. Na majetek se díváme komplexně. Nabízíme služby a poradenství, které řeší nejen současné potřeby našich klientů, ale zohledňují i širší rodinné vztahy a delší časový horizont. Ochraňují majetek nejen před ekonomickými vlivy, ale i proti legislativním změnám a životnímu běhu. Zahrnují multigenerační správu majetku a nástupnictví, investiční poradenství, obchodování s cennými papíry, správu a strukturování majetku či služby life-style managementu. Vedle komplexních služeb family office a privátního bankovnictví poskytujeme specializované financování v oblasti real estate a podnikových akvizic.

Do bankovního holdingu J&T Finance Group SE patří kromě české J&T Banky její slovenská pobočka, ruská banka J&T Bank AO, J&T Banka d.d. v Chorvatsku a slovenská Poštová banka.

Více informací na: www.jtbank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články k hypotékám

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688