Lucemburský inkubátor cirkulární ekonomiky má přilákat investory
Podpora cirkulární ekonomiky a udržitelného rozvoje se stala klíčovým směrem hospodářské politiky také v Lucembursku, které si dosud mnozí spojovali především s pověstí jednoho z finančních center Evropské unie. Země se dnes prezentuje svým inkubátorem cirkulární ekonomiky, který má přilákat investory a moderní technologické projekty. Ty se rýsují i v přeshraniční spolupráci. Jedná se o příležitost také pro české firmy včetně startupů.
Kreativní odpadkový koš v Lucemburku. Ilustrační foto: Shutterstock
Lucembursko se snaží dlouhodobě podpořit rozvoj moderních environmentálních technologií v energetice, vodním hospodářství, oblasti smart mobility i smart cities. Pokud jde o cirkulární ekonomiku, klíčovým projektem je Circular Business Hub Luxembourg.
Loni vznikl tým Luxembourg Strategie, jenž působí v rámci ministerstva ekonomiky. Součástí strategie je i nabídka stabilního finančního a investičního prostředí. Podpoře českých firem, které se orientují na sektor moderních environmentálních technologií, se dlouhodobě věnuje také Velvyslanectví ČR v Lucemburku.
OD GLOBÁLNÍ K OBECNÍ ÚROVNI
Ministerstvo ekonomiky Lucemburska uspořádalo v polovině listopadu konferenci o budoucích možnostech a výhledech, kam by měla tamní ekonomika směřovat. Uskutečnila se za účasti ministra ekonomiky Franze Fayota. Konference byla věnována stávajícím globálním trendům a možnostem řešení globálních problémů.
Hlavními tématy konference byly výzvy, s nimiž jsou konfrontovány tradiční a zavedené modely ekonomiky. Byla zmíněna otázka vlivu změny klimatu, cíle a praktické možnosti dosažení uhlíkové neutrality, cirkulární ekonomika a její další podpora v zájmu naplnění cílů udržitelného rozvoje, nutnost reformy průmyslu či podpora mobility. Všechna uvedená témata patří mezi hlavní priority Lucemburska, které se snaží prosadit na národní i mezinárodní úrovni. Na konferenci navázal lokální praktický seminář, jenž představoval již existující strategie – zejména cirkulární ekonomiky – na obecní úrovni v Lucembursku s přesahem do sousedících regionů okolních zemí.
Barbora Pláničková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Lucemburku
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?