Jan Berka (Roklen24)
Akcie ve světě  |  24.11.2021 09:20:24

Nebezpečná očekávání od „nejnebezpečnější“ centrální banky světa

Nebezpečná očekávání od „nejnebezpečnější“ centrální banky světa

Jan Berka
09:20 24. listopadu 2021

Klíčové body

  • Americká měnová politika zůstává jedním z hlavních rizik, zejména u rizikových aktiv.
  • Tržní spekulace o brzkém začátku americké úrokové normalizace mohou v závěru roku ještě zesílit.
  • Politika Fedu je jedním z rizik výhledu koruny, a i domácí měnové politiky.
Zdroj: Depositphotos

Americká centrální banka je zejména v situacích, jako je ta dnešní, v podstatě nejmocnější měnovou autoritou na celém světě. Svou politikou totiž ovlivňuje nejen americkou ekonomiku a trhy, ale rovněž i ty zahraniční, s důrazem na ty rozvojové. Přídavné jméno „nejnebezpečnější“ je sice spíše nadsázkou, ovšem nikoliv bez reálných základů.

Současná měnověpolitická situace v největší ekonomice světa zahrnuje listopadový začátek snižování tempa nákupů aktiv ze strany Fedu. Z měsíčního objemu 120 miliard dolarů v dluhopisech a hypotékou krytých cenných papírech by se mělo postupně okrajovat 15 miliard až do jeho ukončení. Poslední komentáře některých představitelů Fedu však naznačily možnost zrychlení tempa snižování už na prosincovém zasedání. Takový krok by podle nás neměl žádné fatální následky. Naopak by centrální bance poskytl dostatečný prostor pro to nejdůležitější, a to je debata o sazbách.

Spekulace o tom, kdy Fed zvýší sazby, zintenzivnily v pondělí. Tehdy Bílý dům oznámil, že prezident Biden navrhne znovujmenování na post guvernéra Fedu současnou hlavu měnového výboru Powella. Druhé jméno, které bylo v „boji“ o křeslo lídra, a to Lael Brainardová, byla navržena na post viceguvernérky. I přesto, že jsme mezi těmito centrálními bankéři nespatřovali výraznější rozdíly, a stále je potřeba jejich schválení Senátem, trh Powella evidentně vnímá jako většího jestřába. A to se projevilo nejen v amerických tržních sazbách, ale i u dolaru.

Na začátku týdne jsme tak byli svědky nárůstu výnosů zejména u středních splatností. Výše se posunuly i reálné tržní sazby měřené proti inflaci ochráněnými dluhopisy, tzv. TIPSy, kde se desetiletý instrument posunul nad hranici -1 % a v tomto pohybu pokračoval i včera. Dolar se v návaznosti to obchoduje na nejsilnějších hodnotách proti euru od přelomu loňského června a července.

Klíčový byl pro naše potřeby posun futures reflektujících výhled amerických krátkých sazeb. Směrem k vyšším sazbám v prosinci 2022 se posunuly nejen eurodolarové futures, ale i Fed Fund futures, které dle dat CME očekávají zhruba tři kola navýšení úroků během příštího roku. Aktuální výhled Fedu přitom pracuje s pouze jedním úrokových hikem. Předpokládáme však, že na prosincovém zasedání se prognóza centrální banky posune na celkem dvě.

Tento posun ve výhledu by měl nepochybně svá rizika vzhledem k tržním očekáváním. Z historického pohledu víme, že trh má tendenci výhled centrálních bank předbíhat. Jestliže by tak došlo na scénář urychlení začátku americké úrokové normalizace, a nadto i na zrychlení tempa osekávání nákupů aktiv, lze předpokládat posun Fed Fund futures ke třem a více hikům v příštím roce. Ještě před samotným Fedem, který zasedá 15. prosince, by k tomuto posunu mohla přispět i americká inflace. Listopadová čísla budou zveřejněna 10. prosince. Pokud by přišlo další pozitivní překvapení posouvající aktuální třicetileté rekordy více nad hranici 6,2 % meziročně, lze očekávat nárůst výnosů středních splatností, stejně i eurodolarových futures a Fed Fund futures. Sledovat ale budeme i dnes zveřejněný jádrový index výdajů na osobní spotřebu za říjen a především zápis z listopadového zasedání Fedu.

Výše popsaný pohyb směrem k vyšším sazbám a jejich tržním predikcím by byl rizikem nejen slabšího eura, ale i rizikových měn, včetně koruny. Domácí měna byla vůči posilujícímu dolaru proti euru poměrně rezistentní, a to díky výhledu rostoucího úrokového diferenciálu. Se zhoršením evropské pandemické situace se však dostala pod tlak, který ji krátce přiblížil až k hranici 25,50 za euro.

Výhledově jsme přesvědčeni, že rizika silného dolaru a slabého eura a koruny přetrvají až do konce roku. I přesto, že očekáváme, že by ČNB mohla na prosincovém zasedání zvýšit sazby o 75 bodů, zahraniční nejistota ohledně americké měnové politiky a možnosti rychlého a intenzivního zvyšování sazeb se s korunou potáhne až do příštího roku. Jestliže by se kurz nevymanil ze zahraničního – a zejména pandemického – vlivu a nezačal posilovat, v rámci bankovní rady ČNB by to mohlo vyvolat debaty o dalším zvýšení úroků až nad aktuálně očekávaný strop dvoutýdenní repo sazby na 3,5 %.

A právě to by mělo vliv nejen na domácí trhy, ale i na ekonomiku, u které lze již teď předpokládat zpomalení z titulu vyšších úroků. Náklady tohoto zpomalení jsou však stále nižší ty, které by mohly potenciálně vzniknout, kdyby ČNB nejednala tak, jak jedná, a musela později vše „napravovat“ ještě agresivnější politikou. Takový už je měnověpolitický trade-off.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1247 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,49 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1238 do 1,1294 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,49 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,67 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,37 až 25,51 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,47 až 22,70 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Trhy Měny Trhy Přehled

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688