Český fond Rockaway Blockchain Fund bude v Portugalsku investovat do blockchainu
Fond Rockaway Blockchain Fund, který sídlí v Česku, chystá investici v Portugalsku a hodlá v Lisabonu vytvořit blockchainovou technologickou základnu globálního významu. O připravovaném vstupu na tamní trh jednal v jihoevropské zemi managing partner fondu Viktor Fischer.
Ilustrace: Shutterstock
Listopadové rozhovory v Lisabonu potvrdily, že Portugalsko a Česká republika se mohou v oblasti nejmodernějších technologií navzájem inspirovat a spolupracovat. Portugalsko se v hledáčku fondu Rockaway Blockchain Fund neobjevilo náhodou. Portugalská vláda dlouhodobě deklaruje novým technologiím prioritní podporu a žádná změna se v tomto ohledu nedá předpokládat ani po předčasných parlamentních volbách v lednu 2022. To se týká i nadějné decentralizované databáze blockchain.
PODPORA STARTUPŮ I BLOCKCHAINU
Jedním z příkladů může být vynětí příjmů v některé z kryptoměn z daňové povinnosti vůči portugalskému finančnímu úřadu. Portugalsko se také staví velmi aktivně k evropské iniciativě „startup nations“. Bylo to právě v Lisabonu, kde zahájila během WebSummitu 2021 svou činnost ESNA, tedy Evropská aliance startupových národů. Na tradiční WebSummit konaný počátkem listopadu navázala v následujícím týdnu za nesrovnatelné menší mediální pozornosti konference Solana Breakpoint 2021 zaměřená právě na blockchainové technologie, jíž se účastnili jak představitelé firem, obchodní manažeři, tak i developeři (tedy programátoři) z celého světa.
S tím souvisí další důvod výběru Lisabonu jako ideálního prostoru pro realizaci významného projektu českého fondu. Portugalsko má dlouhodobě nastaveny velmi vstřícné imigrační podmínky pro cizince, kteří přinášejí vysoké know-how. Projekt fondu Rockaway Blockchain Fund totiž počítá zejména s tím, že do Lisabonu přivede několik stovek developerů z různých zemí.
CO JE BLOCKCHAIN
Jako blockchain se v informatice označuje speciální druh decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Web Export.cz již přinesl článek například o „blockchainu po česku“ v pojetí dceřiné firmy Elektrotechnické asociace ČR.
V současnosti se blockchain nejčastěji používá jako účetní kniha kryptoměn (například bitcoin nebo ethereum, ale i další). Stává se v této oblasti dominantní díky schopnosti uchovávat transakce provedené uživateli příslušné blockchainové aplikace. Kombinace blockchainu s kryptografií umožňuje zajistit anonymitu operací a zabránit neoprávněným transakcím.
Jedná se o technologii, která vytváří důvěru mezi dvěma a více subjekty v prostředí, kde si tyto subjekty často nedůvěřují. Tato technologie stojí nejen za vznikem bitcoinu, ale díky ní vznikají v dnešní době decentralizované aplikace jako například směnárny, burzy či lending-borrow platformy, kde všechno funguje plně automaticky. Díky blockchainu je možné prakticky vytvářet digitální vlastnictví.
ČEŠI MAJÍ CO NABÍDNOUT
Mezi účastníky jednání v Lisabonu se objevila celá řada českých developerů, ale také odborníků, kteří se dlouhodobě věnují propagaci blockchainových technologií v Česku. Jedním z jejich nedávných záměrů je tak například plán na zařazení výuky blockchainu jako oboru na Fakultě informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Tím by se Česko mohlo stát zdrojovou zemí kvalitních blockchainových odborníků a zároveň inspirací pro jiné země, které se v oblasti snaží profilovat, včetně Portugalska.
S Viktorem Fischerem se setkal také velvyslanec ČR v Lisabonu Petr Šelepa, dalšími účastníky schůzky byli předsedkyně asociace Digital Economy Network Karolína Brennerová a místopředseda asociace Marek Ondroušek. Velvyslanectví ČR v Lisabonu nabízí fondu Rockaway Blockchain Fund zejména konzultační servis v oblasti regulatorních novinek v zemi, monitoring aktuálně platné legislativy a také politické situace, která má na fiskální strategii pochopitelně dopad. Zároveň je velvyslanectví připraveno pomoci při souvisejících realitních operacích a v neposlední řadě také poskytnout institucionální podporu u relevantních portugalských úřadů.
Investice českého fondu bude jednak úspěchem portugalské strategie vstřícnosti vůči nejnovějším technologiím a jejich nositelům, ale také úspěchem české blockchainové komunity, která se v případě dokončení celého projektu zařadí mezi globální hráče v odvětví, jemuž by mohla patřit budoucnost digitálního světa.
Petr Klíma, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Lisabonu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- SPOROBOND - otevřený podílový fond, Podílové fondy
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Podílové fondy, investiční společnosti
- OPTIMUM, Podílové fondy
- SPOROINVEST - reinvestiční tř./retail, Podílové fondy
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Kdy do důchodu?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?