Jak zlepšit hospodaření vlád a snížit dluhy v EU?
V minulosti některé vlády zemí EU „používaly optimismus ohledně střednědobého ekonomického vývoje k tomu, aby oddalovaly nutné fiskální změny nebo ospravedlnily fiskální expanzi.“ Na stránkách VoxEU to tvrdí Martin Larch, Janis Malzubris a Matthias Busse, podle kterých by ale střednědobé výhledy mohly skutečně být cestou, jak zlepšit hospodaření vlád a snížit dluhy v EU.
Podle současných pravidel by země EU měly formulovat své fiskální plány s minimálně tříletým výhledem. Namísto toho, aby se tento přístup stal základem pro dlouhodobější plánování, je podle ekonomů praxe jiná – cíle jsou neustále posouvány do budoucnosti. Každá země s výjimkou Polska pak má podle ekonomů nezávislou fiskální radu, která produkuje ekonomické projekce následně používané při tvorbě rozpočtu. Nebo tato rada hodnotí realističnost projekcí vládních. Což je „krok správným směrem, ale současný fiskální rámec EU stále věnuje příliš malou pozornost předpovědím vývoje v delším období.“
Podle ekonomů je současná praxe v EU taková, že roční projekce jednotlivých vlád jsou běžně schvalovány, ale dlouhodobější výhled je fiskálními radami považován za příliš optimistický. Jenže rozhodující jsou nakonec schválené roční plány. Zlepšení by měla přinést větší orientace na delší období. Ovšem bez nadměrného optimismu, protože s ním by tento posun páchal stejné škody jako současný systém vychýlený směrem k jednoletým projekcím a plánům.
Podle Larcha a jeho kolegů nelze propadat iluzi, že by se v EU zlepšilo vymáhání fiskálních pravidel tím, že by se přešlo od jednoletých plánů k víceletým. Nicméně tento krok by snížil míru chaosu, který nyní v této oblasti panuje, zvýšil by transparentnost a „voliči by spíše prohlédli politiku, která se za rozpočty nachází.“
Následující dva grafy ukazují, jak se v minulosti vyvíjely rozpočtové plány zemí EU a následná realita. První graf se zaměřuje na země, jejichž vládní dluhy se pohybují pod průměrem EU, druhý na země s nadprůměrným zadlužením:
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Státní dluh - Vývoj výše státního dluhu
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Jak zlepšit hospodaření vlád a snížit dluhy v EU?
- Vláda bude zvažovat, jak zlepšit připravenost české energetiky na možné krize v dodávkách plynu
- Vláda schválila konkrétní plán, jak zlepšit situaci ohrožených dětí
- Přelomový způsob jak snížit tíhu veřejných dluhů
- Přelomový způsob jak snížit tíhu veřejných dluhů
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory