Jak v Evropě stahovat stimulaci a pomoc
Evropa nyní kráčí po cestě silného oživení, přestože i ta je místy „hrbolatá“. Na blogu Mezinárodního měnového fondu to tvrdí ekonom Alfred Kammer, podle kterého jsou dvěma hlavními ekonomickými tématy v Evropě inflace a fiskální podpora. Ohledně inflace tvrdí, že ji obestírá vysoká míra nejistoty, ale centrální bankéři s ní mají zkušenosti a jsou schopni proti ní zasáhnout rychle a flexibilně. Naopak u fiskální politiky je flexibilita velmi omezená a „existuje riziko zopakování chyb, které vedly k pomalému ekonomickému růstu po roce 2008.“
MMF očekává, že ve velkých evropských zemích klesnou v roce 2022 rozpočtové deficity asi o 4 procentní body. Jde o větší obrat, než k jakému došlo po finanční krizi. Jeho příčinou je ukončení programů pomoci spojené s pandemií. Dopad, jaký bude tento obrat mít na ekonomickou aktivitu, bude podle MMF jen částečně tlumen fondy EU, které by měly podpořit oživení po pandemii. Počítá se totiž zejména s tím, že poptávka soukromého sektoru zesílí dost na to, aby eliminovala efekt změn ve fiskální politice, a bude tak schopná táhnout oživení.
Kammer míní, že otázka správného stahování fiskální stimulace je ve velkých evropských zemích naléhavější než na východě Evropy, protože zde nebyla stimulace tak intenzivní a tento region disponuje vyšším potenciálním růstem. Nicméně i on by pocítil prudší fiskální konsolidaci na svých exportech. Kammer k tomu patří k zastáncům teorie, podle které inflační tlaky pominou. Poukazuje v této souvislosti na vývoj po finanční krizi, kdy byla inflace v nemalé míře tažena nahoru také cenami energií. I vysoké ceny zemního plynu podle něj odráží krátkodobé faktory, a to jak na poptávkové, tak na nabídkové straně trhu. Pokud pak inflaci očistíme od vlivu energií, pohybuje se podle ekonoma na úrovních podobných těm před pandemií, a to i přes pokračující problémy ve výrobních řetězcích, které mají podle ekonoma také postupně slábnout.
Centrální banky musí v současné situaci sledovat zejména to, zda přechodné inflační tlaky neroztáčí mzdovou spirálu. V řadě evropských zemí je ale toto riziko omezeno volnými kapacitami na trhu práce. Například počet odpracovaných hodin se podle MMF nyní v Evropě pohybuje stále asi 3 % pod úrovněmi před pandemií. Ekonom tím vším podle svých slov nechce popírat vysokou míru nejistoty, která v této oblasti panuje, ale nyní se podle něj zdá, že ECB bude mít nakonec opět problém s tím, aby zvedla inflaci ke 2 %. V některých rozvíjejících se evropských zemích je ale prostor pro roztáčení mzdové spirály větší a tyto země správně přistupují ke zvedání sazeb.
Zdroj: Blog MMF
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?