Celosvětové ekonomické oživení by mělo podle analýz ratingové agentury Moody´s podepřít výnosy globálního zajišťovacího sektoru, přičemž současně by mělo kapitálové vybavení zůstat solidní. Výrazné zvyšování cen by se mělo v rozhodující míře postarat o to, že výnosy se budou zvyšovat až do roku 2022.
Postpandemické konjunkturní oživení a značné škody způsobené katastrofickými událostmi v nedávné minulosti budou stimulovat poptávku po zajištění, resp. zvyšovat zájem o sjednání nového zajištění. Kapitálové vybavení je prý podle Moody´s jako dosud solidní s tím, že solventnostní kapitálové poměry se v řadě zátěžových scénářů ukázaly jako odolné.
Ceny (zajistné) v zajištění pro případ škod na majetku nadále rostou v důsledku nedávných škodních událostí z titulu přírodních katastrof, ale i v důsledku nového posouzení sekundárních katastrofických rizik, jako jsou například zimní vichřice, povodně a záplavy a plošné požáry. Také ceny v jiných odvětvích se zvyšují na základě vyšší poptávky, vývoje škodních nákladů a nízkých výnosů z investic. Výjimku prý představují katastrofická rizika a alternativní kapitál.
V segmentu podnikatelských rizik se s cenovým růstem sice počítá, ale jeho rychlost by se měla snižovat. Příčinou tohoto předpokládaného trendu je vývoj v kybernetickém pojištění a pojištění odpovědnosti členů orgánů společnosti (D&O). Nejistoty ohledně závazků z titulu pandemie se snížily. Zajistitelé se však musejí vyrovnat s neočekávaně vysokými nároky na plnění z titulu úmrtí.
Svodně se dá tvrdit, že vyšší ceny a nově sjednané smlouvy se u zajistitelů z globálního pohledu postaraly o signifikantní zlepšení výkonu v upisování. Pozitivem je rovněž ta skutečnost, že v roce 2020 se zlepšila kombinovaná kvóta v neživotním pojištění (bez uvolnění rezerv), ale i tak se pohybuje hodně vysoko – kolem 99 %.