Patria (Patria Finance)
Měny-forex  |  08.10.2021 11:50:50

Americká ekonomika na konci roku a síla dolaru

Michelle Meyer je hlavní ekonomkou v BofA Securities a na Bloomberg Markets hovořila o velmi povzbudivých datech týkajících se chování amerického spotřebitele. Ta podle ekonomky ukazují, že by americká ekonomika mohla ve čtvrtém čtvrtletí růst o 6 %.

Poslední čtvrtletí tohoto roku by tedy mohlo být ohledně tempa růstu mnohem lepší než čtvrtletí třetí. U něj ekonomka odhaduje růst na zhruba 4 %, ale vysokofrekvenční data ukazují, že situace se zlepšuje. „Poptávka tu je... skutečná otázka se týká nabídky,“ uvedla Meyer. Jde tedy podle ní o to, zda nabídková strana ekonomiky bude schopna uspokojit sílící poptávku.

Následující graf srovnává vývoj amerického akciového trhu se spotřebitelskou důvěrou. Ta utrpěla na počátku roku 2020 a ani její následný růst ji nezvedl na úrovně, které by odpovídaly předchozí korekci s vývojem na akciovém trhu:

ekonomika usa spotřebitelská důvěra
Zdroj: Twitter

Problémy v některých výrobních a dodavatelských řetězcích se podle ekonomky zatím spíše zhoršují, než aby se zlepšovaly. To se projevuje na cenách a „spotřebitelé si toho již všímají“. Jinak řečeno, na spotřebu by mohly nakonec dolehnout vyšší ceny a „reálný produkt by mohl být pod vyšším tlakem než produkt nominální“. Což je jedno z rizik pro uvedený scénář 6% růstu reálného produktu ve čtvrtém čtvrtletí.

Meyer je podle Bloombergu známá zejména svými studiemi zaměřenými na realitní trh. Ten je podle ní dobrou ukázkou toho, co se nyní v hospodářství děje, protože se tu střetává vysoká poptávka s tenzemi na nabídkové straně. Stavební firmy a developeři na to již reagují a zásoby rostou, ale trh je stále ve stavu neuspokojené poptávky, což se projevuje i na cenách nemovitostí. Ty se pak postupně začnou přes nájmy promítat i do oficiálních inflačních čísel. Podle ekonomky je v americké ekonomice také mimořádná poptávka po zaměstnancích, a to včetně nižších příjmových skupin. To by se mělo postupně projevovat na výši mezd.

Na otázku týkající se kurzu dolaru ekonomka odpověděla, že jeho současná síla je podle jejího názoru plně v souladu se silou americké ekonomiky. Existují sice faktory, jako je deficit obchodní bilance, které by měly působit na oslabení kurzu americké měny, nicméně stav celého hospodářství je nyní rozhodující a ten drží kurz nahoře. Fed se pak podle ekonomky snaží správně odhadnout, nakolik má v současné situaci smysl stimulovat poptávku. Tedy to, nakolik je nabídková strana hospodářství schopna poptávku uspokojit.

Zdroj: Twitter, Bloomberg Markets


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688