Maloobchod mírně roste, prodej aut stále klesá (Komentář)
Maloobchodní tržby v ČR bez zahrnutí prodeje aut v srpnu vzrostly meziměsíčně o 0,3 %, což bylo zhruba o jeden procentní bod méně, než jsme čekali. To by nebylo moc, ale důležité je, že došlo k nemalé revizi předchozích údajů a celková úroveň tržeb se tak posunula citelně níž. V meziročním vyjádření i tak došlo ke zrychlení na 5,1 %, což není vyloženě špatný údaj, ale čekalo se výrazně víc. Medián odhadů analytiků ukazoval 7,5 % a my jsme odhadovali tempo 8,2 %. Po očištění o kalendářní vlivy činil meziroční růst 4,1 %.
Nepřekvapilo, že došlo k dalšímu poklesu prodejů aut a to o 2,2 %. To znamená sklouznutí do meziročního poklesu o 3,6 % (po očištění o kalendářní vlivy). Zde stále silněji působí fakt, že nabídka aut je oslabená a prodlužují se dodací lhůty. To také způsobuje tlak na zvyšování cen, které v případě segmentu prodeje a oprav aut činí meziročně zhruba 5 %.
Tahounem tržeb je stále prodej přes internet, kde meziroční růst zrychlil na vysokých 20,6 %, přičemž je zde v průměru podprůměrný meziroční cenový růst. Z hlediska sortimentu specializovaných prodejen je stále vysoký prodej počítačového a komunikačního zařízení (14,6 % meziročně), kde ceny meziročně klesají o 0,5 % a výrobků pro domácnost (10,2 %), kde ceny naopak vzrostly o výrazných 5,7 %. O tom, že lidé více cestují, svědčí i meziroční reálný růst prodeje pohonných hmot o 3,3 % a to navzdory tomu, že zde činí meziroční cenový růst více než 16 %.
Celkové maloobchodní tržby se zahrnutím motoristického segmentu v srpnu meziročně rostly o 3,7 % (neočištěno), když náš odhad činil 6,0 % a tržní očekávání 5,3 %. S ohledem na zářijový pokles spotřebitelské důvěry a zrychlený růst spotřebitelských cen počítáme v dalších měsících spíše s pomalým růstem maloobchodních tržeb. Za celý rok naše prognóza počítá s růstem maloobchodu bez zahrnutí prodejů aut poblíž 3 %.
Oproti očekávání slabší vývoj dat z průmyslu a maloobchodu může sice snižovat očekávaní ohledně budoucího utahování měnové politiky, ale směr úrokových sazeb pro nejbližší období pravděpodobně zůstane jasně vzestupný. Na začátku listopadu čekáme zvýšení hlavní úrokové sazby ČNB na 2,0 %.Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna