Nejčistší je energie, která se nemusí vyrobit
Automobilka ŠKODA AUTO před časem ohlásila, že v druhé polovině současné dekády bude veškerá energie použitá pro výrobu vozů a komponent v závodech v České Republice uhlíkově neutrální . Ve Vrchlabí se to mělo stihnout už do konce loňského roku – a stihlo se.
Obnovitelná elektřina
Jak tedy vypadala cesta vrchlabské továrny ke kýženému neutrálnímu stavu? Nejvýznamnějším krokem byl přechod z tradičních zdrojů elektrické energie na ty obnovitelné.
„V roce 2020 ve vrchlabském závodu pocházelo přes 90 procent veškeré elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pokud bychom používali konvenční zdroje, do ovzduší bychom vypustili na 45 tisíc tun CO2, s obnovitelnými zdroji jsme se dostali na necelé tři tisíce tun,“ vypočítává Pavel Grmela, projektový koordinátor z útvaru Ekologie a pracovní ochrany.
Po úpravě dopravníků pro soustružení a vrtání se teď zbytková emulze sama odlučuje od špon a vrací se do zpět do stroje.
Samozřejmostí v této oblasti je co největší transparentnost – proto automobilka vždy vyžaduje doložení potřebných certifikátů o původu nakupované elektrické energie, aby dodávaná energie skutečně pocházela z obnovitelných zdrojů.
Prvním krokem k neutralitě je vždy realizace úsporných opatření. V roce 2020 začaly platit téměř dvě desítky úsporných opatření, jako je zavedení systému energetického managementu, optimalizace větrání, uzavření již nepoužívaných topných okruhů, výměna a regulace osvětlení nebo instalace chytrého řízení vzduchotechniky. Ušetřilo se tak 2 000 MWh tepelné a 1 500 MWh elektrické energie, což zjednodušeně přepočteno odpovídá roční spotřebě cirka tisícovky domácností. „Nejčistší je energie, která se nemusí vyrobit,“ říká k tomu Grmela.
Změnil se také systém pro likvidaci odpadů a to podle standardu WMIS (Waste Management Information System).
40 000 stromků i ptačí budky
Emise CO2 se ve Vrchlabí zatím nepodařilo eliminovat stoprocentně – což je ostatně cíl velice náročný. Zbytek emisí jsme se rozhodli řešit nákupem kompenzačních kreditů. „Za rok 2020 jsme takto kompenzovali spalování zemního plynu, což už pro letošek odpadá, neboť závod ve Vrchlabí přešel na biometan. V roce 2021 nás tedy čekají práce na odbourávání emisí z chladiv a ze služebních vozů. Už teď se ale jedná o pouhá promile celkového objemu, proto věřím, že postupnými dílčími kroky budeme úspěšně pokračovat i v této oblasti,“ popisuje Grmela.
Přečerpání řezného oleje ze dna nádrží centrální filtrační stanice omezuje tvorbu nebezpečného odpadu.
Část kompenzací ve Vrchlabí realizovali nákupem kreditů dvou projektů větrných farem na Tchaj-wanu a v Indii. „Kromě toho se naše továrna hodně angažuje ve spolupráci s Krkonošským národním parkem. Loni jsme v okolí závodu vysadili 40 tisíc stromků, zároveň s parkem spolupracujeme na dalších projektech biodiverzity, jako je třeba instalace ptačích budek,” říká Jiří Svatý, koordinátor technického servisu vrchlabského závodu.
“V bilanci CO2 se tyto aktivity nepromítají, jelikož nejsou certifikované, ukazují ale na to, že nám záleží na péči o naše okolí,“ uzavírá projektový koordinátor Grmela s tím, že reálné je, aby všechny závody automobilky ŠKODA AUTO byly CO2 neutrální do roku 2030.
Baterie v manipulačních strojích byly vyměněny za lithiové, čímž došlo k úspoře energií a k redukci CO2.
„Velkým tématem je přechod ze spalování zemního plynu na biometan. Díky tomu bude vše, co se pohání plynem, jako jsou například kogenerační jednotky ve Vrchlabí a Kvasinách, mít neutrální bilanci CO2. Plán pro Mladou Boleslav pak mluví o přechodu na výhradní spalování biomasy. Mělo by k tomu dojít kolem konce roku 2025. Dnes se v Mladé Boleslavi biomasa spaluje společně s hnědým uhlím. Pokud se nám tuto změnu podaří dokončit, bude to pro celou automobilku zásadní krok k neutralitě CO2, co se vyrobené energie týká,“ popisuje výzvu Pavel Grmela.
Moderní výroba pod horami
ŠKODA ve Vrchlabí od roku 1946 vyráběla automobily, v roce 2012 továrnu během roku a půl výrazně zmodernizovala a přeměnila ji na špičkový závod na výrobu komponentů. Dnes zhruba tisícovka zaměstnanců na úpatí Krkonoš denně vyrobí kolem 2 300 dvouspojkových automatických převodovek s přímým řazením DQ 200 – 38 procent najde využití ve vozech značky ŠKODA, 62 procent se montuje do vozů jiných značek koncernu Volkswagen. Moderní výroba využívá řadu prvků Průmyslu 4.0 – například kooperující robot pomáhá se zakládáním pístů řazení, což je ve výrobě převodovek velmi citlivá činnost. Takzvaný manipulační robot zase zásobuje díly desítky strojů a dopravuje prázdné obaly zpět do skladu. Závod využívá i služeb autonomního transportního robota nebo digitálního dvojčete linky, díky kterému se dá provoz perfektně odladit, a dalších vymožeností umělé inteligence.
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Auto Moto:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Energie - srovnání cen energií
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Nejčistší je energie, která se nemusí vyrobit
- Týden technicky: Tento týden je ropa a zlato na červené cestě, která nemusí být ještě u konce
- Dodavatelé energie se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou, která je teď pro ně nevýhodná
- Dodavatelé energie se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou, která je teď pro ně nevýhodná
- Dodavatelé energie se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou, která je teď pro ně nevýhodná - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory