Evergrande a jádro věci
Po finanční krizi roku 2008 se hodně hovořilo o tom, že je potřeba nějaká nová ekonomická teorie, nový pohled, protože teorie staré naprosto zklamaly. Vidím to opačně – nic moc nového tu není třeba vymýšlet. Vše už tu v podstatě bylo, jen se ztrácíme ve složitostech a nepídíme se po principu a jádru věci.
1. Příklad – finanční krize: Teorie i praxe financí se do značné míry točí kolem diverzifikace. Jde o koncept na jednu stranu intuitivní – nesázet vše na jednu kartu, nedávat všechna vejce do jednoho košíku ... Jenže s diverzifikací se to může mít i tak, že funguje v dobách klidných a úplně přestane fungovat v dobách turbulentních. Tedy tehdy, kdy ji potřebujeme nejvíce. Příčina je prostá – běžně málo zkorelovaná (tedy dobře diverzifikovatelná) aktiva se v době náročnější náhle začínají pohybovat stejným směrem. A pohyb jednoho tak není vyvažován opačným pohybem druhého. Přirovnávám to k brzdám, které fungují výborně na rovině, ale selhávají v zatáčce.
2. Příklad – Evergrande: Hodně se nyní hovoří o padajícím čínském gigantovi Evergrande. I letmý pohled na přicházející zprávy a úvahy ukazuje, že jde opět o klasický příklad ignorování starých dobrých zásad. Michael Pettis, který to má v Číně z první ruky, poukazuje na články, podle kterých tato společnost již 2 – 3 roky vydávala směnky a dlužní úpisy s 15 – 20% diskontem. A ve stejné době vyplácena hojné dividendy (proudící v nemalé míře k jejímu řediteli a zároveň majoritnímu vlastníku).
V tomhle případě ani není nutné rozebírat (dobře známé „staré“) teorie o tom, že firma by měla vyplácet dividendy v případě, že její provozní tok hotovosti pokrývá její investiční potřeby a dluhovou službu. U firmy, jejíž závazky prý odpovídají 2 % čínského produktu a má asi 200 000 zaměstnanců byly prostě vypláceny masivní dividendy v době, kdy nebyla svým věřitelům schopna udat dluhopis bez velkého diskontu. Na co potřebujeme nějaké nové ekonomické a finanční teorie?
3. Jádro věci: Výše uvedenými příklady se významným způsobem prolíná to, co můžeme souhrnně nazvat hamižnost. Namísto nových ekonomických, či jiných teorií bychom se tedy možná měli intenzivněji věnovat tomu, z čeho pramení. Protože tento pramen se nakonec vypořádá s další novou teorií, regulací, zákonem a podobně. Takže z čeho pramení pocit typu „nemám a musím podvádět na to, abych měl“? Co je tím hlasem, který nám toto našeptává? Jde mu o naše dobro? To je podle mne jádro věci a zbytkem do značné míry ztrácíme čas. A proto dnes nepřidám ani žádný graf.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI