Research (Conseq)
Makroekonomika  |  17.09.2021 09:30:00

Globální dluh na novém historickém maximu


Institut mezinárodních financí (Institute of International Finance) včera zveřejnil pravidelnou kvartální analýzu, která se věnuje celkové globální zadluženosti, tedy zadluženosti všech ekonomických subjektůvlády, podniků a domácností. V průběhu letošního druhého čtvrtletí celkový globální dluh vzrostl o 5 bilionů dolarů na nový rekord 296 bilionů dolarů. Podíl celkového globálního dluhu na globálním HDP přitom díky silnému oživení světové ekonomiky ve druhém čtvrtletí mírně poklesl na 353 %, nicméně i tak se tento poměr pohyboval poblíž historického maxima. Celkově se tak jednoznačně potvrdil již poměrně známý fakt, že objem celkového dluhu ve světové ekonomice nebyl nikdy větší.

Vzhledem k takto vysokému objemu dluhu v globálním ekonomickém systému podle mého názoru nebude v žádném případě možné, aby klíčové centrální banky v čele s americkým Fedem a Evropskou centrální bankou byly schopny aktuálně ultra uvolněné nastavení měnové politiky v následujících letech výrazněji zpřísnit. V případě Fedu se zatím pouze diskutuje o možném postupném snižování objemu nákupů dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování (tapering). Pokud jde o začátek zvyšování základních úrokových sazeb, k tomu velice pravděpodobně nedojde ještě po několik následujících let. Velice podobná je přitom pozice Evropské centrální banky.

A pokud jde například o Českou národní banku, ta již kvůli silně zvýšené inflaci, 4,1 % meziročně v srpnu, s cyklem zvyšování základních úrokových sazeb započala, když její základní úroková sazba momentálně činí 0,75 % a mezi ekonomy se čím dál více diskutuje o tom, že by ČNB mohla na svém příštím zasedání 30. září zvýšit základní úrokovou sazbu rovnou o půl procentního bodu na 1,25 %. Česká ekonomika si mírně vyšší úrokové sazby, na rozdíl od USA a eurozóny, může dovolit, neboť úroveň celkového dluhu je v Česku podstatně nižší. Nicméně i tak zůstanou reálné inflačně očištěné úrokové sazby hluboko v záporu, tudíž tzv. finanční represe v dohledné době nezmizí ani z českého kapitálového trhu.



 

Michal Stupavský, CFA
Investiční stratég
Conseq Investment Management


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688