Blockchain – o co se jedná a jak funguje (1. díl)
Ilustrační obrázek | zdroj 123rf.com
Stejně jako v klasické účetní knize zaznamenáváte veškerý pohyb, ať již peněž v hotovosti, či na účtu, nebo pohyb materiálu, zboží, zásob apod., tak stejný princip funguje na blockchainu. Je to tedy v podstatě specifická databáze pro online záznamy. Její specifikum tkví v tom, že se jedná o decentralizovanou databázi. Na rozdíl od centralizovaných databází nemá blockchain jednoho správce. Nachází se na velkém množství počítačů, které na této síti participují, takřka všude na světě. Blockchain je navíc veřejně přístupná databáze, takže do něj může kdokoliv nahlížet. Záznamy se v této databázi vytváří na základě vzájemné dohody. Aby taková dohoda byla možná, jsou dle nastavených pravidel těžaři finančně motivovaní k ověřování transakcí. Za ověření získají těžaři odměnu v podobě kryptoměny, kterou následně mohou směnit prostřednictvím nějaké kryptoburzy, či kryptosměnárny za klasickou fiat měnu. Tímto způsobem lze v podstatě do nekonečna ukládat nové a nové transakce a to bez nutnosti centrálního dohledu.
Blockchain tak je distribuovaná decentralizovaná databáze, ve které se uchovává stále se rozšiřující řetězec časově po sobě jdoucích záznamů. Tento řetězec je propojen zabezpečenými peer-to-peer uzly. Data, která byla zanesena do blockchainu, tam tak jsou uložena na vždy a jsou až na drobné výjimky veřejně přístupná.
V čem je blockchain inovativní a revoluční
Transparentnost – všechna data zanesená do blockchainu jsou snadno dohledatelná, díky čemuž je tato databáze transparentní.
Decentralizovanost – blockchain nemá žádnou autoritu, která by jej řídila. Funguje na peer-to-peer principu, takže díky každému jednomu uživateli, kteří jsou motivováni finanční odměnou.
Šifrování – data jsou šifrovány kryptografickým algoritmem, díky čemuž jsou v bezpečí.
Falšování – záznamy v blockchainu je v podstatě nemožné zfalšovat. Transakce ověřují sami uživatelé.
Bezpečnost – blockchain je takřka nemožné zneužít a zpětně jej upravit. Nikdo jej neřídí a neovlivňuje, čímž eliminuje chyby zapříčiněné lidským faktorem.
Blockchain je technologie, o které se nejvíc mluví ve spojitosti s bitcoinem. Je to dáno tím, že bitcoin je nejstarší kryptoměna, která má zároveň největší tržní kapitalizaci. Poslední dobou se však tato technologie zmiňuje i díky vlastnostem, které má a dává se do souvislostí s možným uplatněním také mimo svět kryptoměn.
Blockchain technologie
Základní informací je, že blockchain je druh databáze. Na internetu se setkáte se spoustou databází, které slouží pro uchování dat. Tyto databáze jsou však spravovány jednou autoritou, ať již se jedná o Facebook, eshop, státní správu, email, nebo Youtube. Data jsou uložena na serverech a pevných discích a na těchto médiích jsou i zálohovány. Když chcete získat nějakou informaci, najdete ji právě zde. Slabina těchto databází tkví právě v jejich centralizovanosti. Nejen, že se může taková databáze stát útokem hackerů, kteří vám chtějí ukrást vaše data, ale mohou být znehodnoceny třeba živelnou pohromou (oheň, voda), nebo může dojít k jejich poruše. Při poškození datových úložišť se tak může snadno stát, že o všechny informace, potažmo data nadobro přijdete.
Toto se vám v případě blockchainu nemůže stát. Blockchain je totiž distribuovanou decentralizovanou databází. To eliminuje možné problémy zmíněné výše. Blockchain nenajdete na jednom místě. Je na každém počítači, který na této síti participuje. Porucha jednoho zařízení tak neznamená ztrátu dat. Díky tomu může být tato technologie trvalá a být v podstatě nekonečná. Každý nový záznam je automaticky zařazen za nejstarší záznam, čímž je databáze přehledná a transparentní. Můžete si ji představit jako excelovskou tabulku, kterou rozšiřujete o další a další řádky se záznamy a co víc, tuto tabulku nemůžete vypnout, nebo dokonce snad smazat.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Blockchain – o co se jedná a jak funguje (1. díl) - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Blockchain – o co se jedná a jak funguje (7. díl) - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Blockchain – o co se jedná a jak funguje (1. díl) - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Blockchain – o co se jedná a jak funguje (7. díl) - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Blockchain – o co se jedná a jak funguje (7. díl) - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Blockchain – o co se jedná a jak funguje (1. díl)
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets