Plzeň: Alej Kilometrovka potřebuje obnovu. I kvůli bezpečnosti
Alej Kilometrovka potřebuje obnovu. I kvůli bezpečnosti
Zdroj foto: Správa veřejného statku města Plzně (srpen 2021)
Postupnou obnovou projde v letech 2025 až 2035 část chráněné památné aleje Kilometrovka v Plzni. Zásah je nutný, protože tomuto významnému krajinářskému vegetačnímu prvku hrozí rozpad. V takzvaném ochranném pásmu Kilometrovky budou odborníci pracovat už letos na podzim. Cílem veškerých pěstebních opatření je postupná regenerace a záchrana více než 130 let staré aleje.
„Ve vybraném úseku aleje byl proveden detailní průzkum stavu stromů. Jejich zdravotní stav a jeho vliv na provozní bezpečnost byl vyhodnocován i pomocí dat získaných z měření akustickým tomografem, který zobrazuje rozsah poškození a dutin uvnitř kmenů jednotlivých stromů. Kosterními dřevinami vybraného úseku jsou převážně letité olše. Bohužel, často v důsledku infekce dřevními houbami, mají četné defekty a také dutiny a představují bezpečnostní riziko. Zejména u olší dochází často k horizontálním zlomům v destruovaném dřevě,“ uvedla arboristka ze Správy veřejného statku města Plzně Kamila Kindlová.
Zdroj foto: Správa veřejného statku města Plzně (1920)
Na základě získaných dat vznikl obsáhlý návrh pěstebních opatření jak v ochranném pásmu, tak i v samotné aleji, konkrétně jde o 170 metrů dlouhý úsek pod Lochotínským parkem, který neobklopují zahrádky. „Záměrem návrhu je regenerovat vybraný úsek odstraněním kompaktního porostu z ochranného pásma aleje a v průběhu tří etap v letech 2025 až 2035 postupně obměňovat provozně nebezpečné stromy novými výsadbami. Postupně by mělo být odstraněno až 20 stromů a současně nově vysazeno 42 alejových stromů,“ upřesnila Kamila Kindlová.
Nejprve se začne pracovat v ochranném pásmu. Odborníci zde zcela odstraní stávající porosty dřevin, čímž se uvolní koruny stromů v aleji a celý úsek se prosvětlí. Takto vytvořené podmínky umožní nově vysazovaným stromům kvalitní a perspektivní růst.
Kilometrovka je pod drobnohledem již delší dobu právě proto, že dochází k zarůstání aleje i jejího ochranného pásma. Na mnoha místech a po obou stranách aleje dochází k postupnému vrůstání korun náletových dřevin do korun alejových stromů. Postupným zarůstáním se alej mění ve vysoký, hustý, neprůhledný porost dřevin. Ten je však nežádoucí. „Nejen z hlediska konkurenčních požadavků na světlo, vodu a živiny vůči stávajícím letitým stromům v aleji, ale zejména vůči nově vysazeným mladým stromům,“ vysvětlila Kamila Kindlová. Nedostatečná péče by pak pro památnou alej mohla být fatální.
Na lochotínských loukách v údolní nivě řeky Mže byla alej Kilometrovka vyměřena okrašlovacím spolkem v roce 1892 a o rok později byla vysázena. Vzniklo tak dvouřadé stromořadí s výhledy do krajiny. Dnes je 1077 metrů dlouhá alej oblíbenou pěší i cyklistickou trasou.
Text: Eva Kriegerová
Zveřejněno: 13. 9. 2021, Martin Pecuch
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?