Maloobchod sílí, ale prodej aut je stále slabý (Komentář)
Maloobchodní tržby v ČR bez zahrnutí prodeje aut v červenci vzrostly meziměsíčně o 0,5 %, tedy velmi podobnou rychlostí jako v červnu. V meziročním vyjádření to představuje růst o 3,1 %, což bylo prakticky v souladu s naším odhadem, ale téměř dva procentní body pod mediánem očekávání analytiků. Nutno dodat, že letošní červenec měl meziroční kalendářní nevýhodu v podobě dvou chybějících pracovních dnů. Po očištění o tento faktor činil reálný růst tržeb v maloobchodu 5,5 % po červnovém tempu 6,7 %. Toto zpomalení je přirozeně dáno rostoucí srovnávací základnou z minulého roku, kdy podobně jako letos ekonomika fungovala při téměř plném rozvolnění protipandemických opatření.
Tahounem prodejů jsou je stále prodej přes internet, kde meziroční růst činí stále vysokých 15,3 %, přičemž je zde v průměru minimální meziroční cenový růst. Z hlediska sortimentu specializovaných prodejen je stále vysoký prodej počítačového a komunikačního zařízení (11,9 % meziročně), kde ceny meziročně klesají o 2,4 % a výrobků pro domácnost (5,2 %), kde ceny naopak vzrostly o 4,5 %. O tom, že lidé více cestují, svědčí i meziroční reálný růst prodeje pohonných hmot o 2,5 % a to navzdory tomu, že zde činí meziroční cenový růst necelých 16 %.
Čemu se naopak stále nedaří, jsou prodej a opravy aut. Zde tržby v červenci meziměsíčně opět klesly, tentokrát o 1,5 %. To znamená meziroční růst o 4,4 % po očištění o kalendářní efekty a pokles o 2,6 % bez očištění. Slabé prodeje aut pravděpodobně do značné míry souvisejí s problémem nedostatečné nabídky a delšími čekacími lhůtami.
Celkové maloobchodní tržby se zahrnutím motoristického segmentu v červenci meziročně rostly o 1,5 % (neočištěno), když náš odhad činil 2,8 % a tržní očekávání 3,6 %. Zvýšení spotřebitelské důvěry indikuje pokračování růstu maloobchodu bez prodeje aut i v dalších měsících. Za celý rok naše prognóza počítá s růstem maloobchodu bez zahrnutí prodeje aut poblíž 3 %.
Růst spotřebitelských výdajů je argument podporující navyšování úrokových sazeb. Na konci září čekáme zvýšení hlavní úrokové sazby ČNB na 1,0 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna