Odhad sklizně k 15. červenci v Jihočeském kraji se oproti červnu zvýšil, meziročně je ale nižší
Odhad sklizně a hektarových výnosů k 15. červenci dává v Jihočeském kraji v porovnání s červnovým odhadem za základní obiloviny celkem i podle jednotlivých druhů a také za řepku lepší výsledky. Zhoršil se odhad sklizně jahod.
Ve srovnání s předchozím desetiletím jsou v červenci odhadované výnosy jednotlivých druhů obilovin a hrachu na zrno nadprůměrné, podprůměrný je pouze výnos řepky a máku. Oproti předchozímu roku jsou však výnosy většiny odhadovaných plodin horší. Pokud jde o sklizeň, očekávají jihočeští zemědělci meziročně nižší objem produkce řepky a jednotlivých druhů základních obilovin, s výjimkou ovsa a jařin, a větší úrodu hrachu, máku a třešní.
Tab. Odhady sklizně zemědělských plodin v Jihočeském kraji k 15. červenci 2021
Sklizeň základních obilovin odhadovaná k 15. 7. je v Jihočeském kraji v porovnání s loňskou nadprůměrnou sklizní o 6,7 % nižší. Vzhledem k rozšíření osevních ploch lze tento pokles připsat zcela na vrub horšího hektarového výnosu.
Pšenice ozimé, naší nejrozšířenější plodiny, se oproti loňsku urodí zhruba o 11 % méně kvůli úbytku ploch a horšímu výnosu. Naopak nejméně pěstované základní obiloviny v kraji pšenice jarní se podle odhadu letos sklidí více než dvojnásobné množství především zásluhou výrazného rozšíření ploch. Celková produkce pšenice se z důvodu horšího výnosu a úbytku ploch odhaduje ve srovnání s loňskými výsledky o 9,0 % nižší.
Úroda ječmene ozimého se očekává o necelých 12 % nižší vinou horšího výnosu a úbytku ploch. Ječmene jarního se díky rozšíření osevních ploch sklidí podle odhadu poněkud více než loni. Celková sklizeň ječmene se kvůli horšímu výnosu předpokládá o 6,1 % nižší.
Graf Osevní plochy a sklizeň vybraných zemědělských plodin v letech 2014–2020 a odhad jejich sklizně
v Jihočeském kraji k 15. 7. 2021
Produkce žita a tritikale je odhadována kvůli úbytku ploch a horšímu výnosu oproti loňsku nižší, přičemž propad ve sklizni žita bude podle odhadu více než 20%.
Sklizeň ovsa se navzdory meziročně horšímu výnosu očekává rekordní. Zásluhu na tom má nebývalé rozšíření jeho plochy, která je nyní v kraji největší od roku 2000.
Řepky, kterou Jihočeši letos pěstují na nejmenší ploše od roku 2007, se letos podle odhadu urodí výrazně méně (-15,6 %). Oproti minulému roku poklesl značně také její odhadovaný výnos.
Ve většině krajů České republiky očekávají zemědělci oproti minulému roku horší výnosy jednotlivých druhů základních obilovin a řepky. Rovněž sklizeň těchto plodin bude s výjimkou ovsa ve většině krajů meziročně nižší.
Druhý letošní odhad zahrnuje také výnosy hrachu na zrno, máku a některých druhů zeleniny a ovoce. Jihočeští zemědělci předpokládají, že letošní sklizeň hrachu na zrno i máku (7,4 tis. tun, resp. 2,1 tis. tun) bude nejlepší za posledních deset let.
Aktuální odhad sklizně jahod se oproti červnovému snížil. I tak je jejich předpokládaná úroda vyšší než loni, ve srovnání s předchozím desetiletím je však podprůměrná.
Mrkvi se letos v jižních Čechách nedařilo. Její výnos je podprůměrný a meziročně nižší. A to spolu s omezením ploch znamená pokles sklizně zhruba o jednu čtvrtinu. Cibule má sice vyšší výnos než loni, ale kvůli významnému omezení ploch se její letošní sklizeň očekává zhruba o 40 % nižší než v předchozím roce.
Višní se letos urodilo cca o 20 % méně kvůli horšímu výnosu a menšímu počtu stromů. Naopak sklizeň třešní se i přes úbytek počtu stromů odhaduje téměř o polovinu vyšší než v minulém roce zásluhou lepšího výnosu. Úroda broskví a meruněk, které se v kraji pěstují spíše okrajově, je i přes mírný úbytek počtu stromů odhadována vyšší než loni.
Přílohy
-
Odhad sklizně k 15. červenci se oproti červnu zvýšil, meziročně je ale nižší (komentář ve formátu PDF)
-
Tab. Odhady sklizně zemědělských plodin v Jihočeském kraji k 15. červenci 2021
- Další informace:
-
Tab. Odhad sklizně vybraných zemědělských plodin podle krajů k 15. 7. 2021
-
Tab. Odhad výnosu sklizně vybraných zemědělských plodin podle krajů k 15. 7. 2021
-
Odhady sklizně - operativní zpráva - k 15. 7. 2021 Odkaz [nové okno]
-
Kontakt:
Ing. Irena Kovárnová
Krajská správa ČSÚ v Českých Budějovicích
E-mail: irena.kovarnova@czso.cz
T: 386 718 690
M: 703 854 593
20. srpna 2021
Poslední zprávy z rubriky Zemědělství:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Sleva na dítě 2023: na 1. dítě 15.204 Kč, na 2. dítě 22.320 Kč, na 3. a další dítě 27.840 Kč. Daňové zvýhodnění dle počtu dětí
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Koronavirus v krajích - nákaza koronavirem COVID-19 podle krajů
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Odhad sklizně k 15. červenci v Jihočeském kraji se oproti červnu zvýšil, meziročně je ale nižší
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI