Investiční výhled - vysoké valuace snižují budoucí očekávání - zhodnocení včetně divi zřejmě nepřekročí 5%
Globálním akciovým trhům se zatím letos daří celkově na výbornou. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž od začátku letošního roku připisuje zisk přibližně 14 % a momentálně se pohybuje na historickém maximu. Taktéž na historickém maximu se pohybuje pravděpodobně vůbec nejsledovanější akciový index, index amerických akcií S&P 500, který zatím letos připisuje zisk 19 %. Nám dělá především radost fakt, že se nadprůměrně daří středoevropskému regionu. Index středoevropských akcií CECEEUR totiž zatím v letošním roce připisuje zisk 20 %. Na druhou stranu nám nedělají radost čínské akcie - index čínských akcií CSI 300 totiž od začátku roku ztrácí výrazných 7 %.
Pokud jde o akciový výhled, je třeba si přiznat, že globální akciové trhy jsou jako celek drahé, když se jejich ocenění neboli valuace momentálně pohybují kolem úrovní z vrcholu akciového trhu v roce 2000, což zároveň představuje historická maxima. Z tohoto důvodu se domnívám, že průměrné roční očekávané zhodnocení globálních akciových trhů, včetně dividend, na střednědobém horizontu následujících pěti až sedmi let velice pravděpodobně nepřekročí 5 % a mělo by se tedy pohybovat pod průměrným historickým zhodnocením. Je to jednoduše daň za velmi vysoké valuace, které by se měly v průběhu příštích let graduálně normalizovat, tzn. postupně poklesnout k průměrným historickým úrovním. Změna akciových valuací by proto měla přispívat v celkovému akciovému zhodnocení v příštích letech negativně. Zároveň jsme toho názoru, že naše aktivní investiční správa by v průměru každý rok měla pomoci globální akciové složce našich investičních portfolií o několik procentních bodů výkonnost globálního akciového indexu MSCI All Country World překonat.
Co se týče dluhopisů, těm se naopak v letošním roce zatím příliš nedaří. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond totiž zatím v letošním roce odepisuje 2 %. Nedaří se ani českým vládním dluhopisům, které od začátku roku odepsaly již téměř 4 %. Pokud jde o korporátní dluhopisy, těm se zatím letos daří relativně slušně, neboť jejich indexy připisují mírné zisky.
Pokud jde o náš dluhopisový výhled, je třeba si na prvním místě uvědomit, že také dluhopisy jsou jako globální třída aktiv momentálně drahé, neboť průměrný nominální globální dluhopisový výnos do doby splatnosti agentury Bloomberg aktuálně činí pouze 1,0 %, což je historické minimum. A jsou to právě dluhopisové výnosy do doby splatnosti, které indikují očekávané zhodnocení této třídy aktiv do příštích let. Realita je proto taková, že od dluhopisů do příštích let rozhodně nemůžeme očekávat žádné zázraky.
U českých vládních dluhopisů i nadále udržujeme poměrně defenzivní nastavení, neboť očekáváme, že poklesy tržních cen by mohly v následujícím období pokračovat. Dále přitom platí, že ti dluhopisový investoři, kteří budou chtít překonat inflaci, i nadále nebudou mít jinou možnost než investovat do nadprůměrně rizikových dluhopisových instrumentů, konkrétně do vysoce úročených korporátních dluhopisů (high-yield).
Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?