Zatím se tak ale nestalo. Vyplývá to ze zveřejněných stanovisek sportovních svazů. A stejně to vypadá na straně pojistitelů. Může to spočívat v tom, že dosud nebyl předložen žádný významný požadavek na náhradu škody.
Nově se v tomto kontextu ukazuje, že sportem posedlí Britové, kteří mimo jiné zaujali v Evropě vedoucí pozici v očkovacím závodě, a to kvůli či navzdor Brexitu, působí také jako průkopníci zdravotní prevence. Tamní Fotbalová asociace (Football Association – FA), podporovaná ministrem Oliverem Dowdenem (kultura) a Nigelem Huddlestonem (sport), připravuje například závazná pravidla, jež mají hráče chránit minimálně před nadměrným tréninkem hlaviček. Charlotte Cowie, která je vedoucí lékařského oddělení FA, spatřuje příčinnou souvislost mezi častými onemocněními profesionálních fotbalistů demencí a hrou hlavou. Je vhodné dodat, že o tom se již nevedou žádné vážné spory.
Takový postup je podle redakce VWH naléhavě nutný. V Německu utrpí každý rok cca 50 000 sportovců otřes mozku, přičemž statisticky není podchyceno až 50 % případů. V USA se odhaduje počet takových případů na 1,5 – 3 mil. V popředí jsou klasické sporty, jako je hokej, rugby nebo fotbal, kde otřesy mozku jsou neodvratně všedním jevem. U boxu jde v zásadě o smysl věci. Také ve fotbale dochází často k poraněním hlavy a mnoho hlaviček během hry, zvláště pak při tréninku, dokoná „dílo“.
Mezinárodní odbory fotbalových hráčů (FIFPro) nechaly vyšetřit celkem 576 dřívějších fotbalových, hokejových a ragbyových hráčů, přičemž bylo zjištěno, že otřesy mozku, jež jsou u kontaktních sportů nevyhnutelné, mají později následky v oblasti duševního zdraví.