Práce při invalidním důchodu? Nutnost, když je průměrný měsíční invalidní důchod ve druhém stupni jen 8.950 Kč
Byl vám přiznán invalidní důchod a nejste si jisti, zda můžete jako příjemce invalidního důchodu pracovat? A pokud ano, jsou zde nějaká omezení na druh práce, pracovní úvazek či limit výdělku? Jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění? A má přiznaný invalidní důchod nějaký vliv na placení daně? Na všechny tyto otázky si odpovíme. Pokud se ale chcete nejprve zorientovat v tématu invalidního důchodu, tak shrnutí nejdůležitějších informací o invalidním důchodu naleznete přehledně TADY.
Pobírání invalidního důchodu a práceInvalidní důchod je dávka, která je určena osobám se zhoršeným zdravotním stavem, jako finanční kompenzace toho, že jim jejich zdravotní stav neumožňuje pracovat na sto procent.
Podle míry zdravotních komplikací pak rozlišujeme invalidní důchod prvního, druhého a třetího stupně, kdy každý stupeň vyjadřuje míru poklesu práceschopnosti osoby. Pokles pracovní schopnosti je u osob v prvním stupni invalidního důchodu minimálně o 35%, u osob ve třetím stupni minimálně o 70 %. Jestliže je však průměrná výše invalidního důchodu v ČR k 06/2021 pro první stupeň 7.675 Kč, pro druhý stupeň 8.950 Kč a pro třetí 13.435 Kč, je jasné, že příjem za práci tato dávka nahrazuje jen z malé části, a to zejména v prvním a druhém stupni invalidity, kde je zřejmé, že tento důchod nemůže pokrýt životní náklady.
V teoretické rovině se předpokládá, že invalidní důchodci budou dále, v rámci svých možností, pracovat a žádný právní předpis výdělečnou činnost k invalidnímu důchodu nezakazuje.
Příjemce invalidního důchodu může pracovat neomezeně - není limitován ani druhem pracovní smlouvy, ani délkou pracovního úvazku a ani výše výdělku není jakkoliv omezena. Žádná omezení nejsou pro invalidní důchodce ani v podnikání. Je však možné, že některé pracovní pozice pro vás mohou být, vzhledem ke zdravotnímu stavu, nevhodné. Počítat musíte i s tím, že každý zaměstnavatel má povinnost vás před nástupem do zaměstnání poslat na vyšetření k lékaři, který má zhodnotit, zda jste či nejste schopni konkrétní pracovní pozici vykonávat.
Pokud se vám poštěstí najít vhodnou práci, mimo přivýdělku k vyměřenému invalidnímu si tím prodloužíte i dobu důchodového pojištění, se kterou se kalkuluje při přechodu do důchodu starobního. Do celkové doby pojištění se započítávají vámi odpracované roky, kdy je z příjmu odváděno sociální pojištění, ale také náhradní doby pojištění, do které ale patří pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně. Doba pobírání invalidního důchodu prvního a druhého stupně mezi náhradní dobu pojištění nepatří.
V současnosti se může stát, že vhodnou práci, odpovídající vašemu zdravotnímu stavu, se vám najít nepodaří. V tom případě máte možnost, jako ostatní občané, přihlásit na úřad práce a požádat o podporu v nezaměstnanosti. Pokud splníte zákonné podmínky na přiznání podpory v nezaměstnanosti, můžete pobírat současně invalidní důchod (v prvním a druhém stupni) a podporu v nezaměstnanosti. Délka pobírání podpory se liší dle věku žadatele a doba pobírání podpory v nezaměstnanosti se započítává do doby pojištění pro účely výpočtu starobního důchodu. Podporu v nezaměstnanosti nemohou pobírat pouze osoby pobírající invalidní důchod třetího stupně.
Invalidní důchod a zdravotní a sociální pojištění
Pokud vám byl přiznán invalidní důchod (pozor, musí vám být přiznán invalidní důchod, uznaná invalidita nestačí), stáváte se státním pojištěncem z pohledu zdravotního pojištění. To znamená, že zdravotní pojištění za vás hradí stát. Pracující invalidní důchodci odvádí ze svého příjmu zdravotní pojištění jako ostatní zaměstnanci, avšak při výpočtu zdravotního pojištění se vychází se skutečného příjmu (nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ). To je důležité, protože invalidní důchodci často pracují na zkrácený úvazek.
V rámci přiznaného invalidního důchodu prvního a druhého stupně však nejste pojištěni sociálně. Aby za vás zaplatil pojištění zaměstnavatel, je třeba, abyste pracovali na pracovní úvazek – plný nebo částečný. Sociální pojištění se odvádí z příjmu i u pracovních dohod, pokud jsou příjmy vyšší než stanovené limity. Pokud pracujete jako OSVČ, sociální pojištění si můžete platit sami.
Doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně patří do tzv. náhradní doby pojištění a započítává se z 80% do nároku na starobní důchod.
Invalidita a sleva na dani
Pracující invalidní důchodci mají nárok mimo základní daňové slevy na poplatníka i na slevu na invaliditu. Ta činí pro invaliditu prvního a druhého stupně 2.520 Kč/kalendářní rok a na invaliditu třetího stupně ve výši 5.040 Kč/ kalendářní rok.
Poslední zprávy z rubriky Důchody a penzijní:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- § 950 paragraf 950 - Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Na Skalkách 950, adresa v objektu Neratovice 950 na parcele st. 1276 v KÚ Neratovice, KÚ Neratovice
- Hálkova 950, adresa v objektu Kralupy nad Vltavou 950 na parcele st. 492 v KÚ Lobeč, KÚ Lobeč
- Husinecká 950/11, adresa v objektu Žižkov 950, Praha na parcele st. 301/1 v KÚ Žižkov, KÚ Žižkov
- Sportovní 950, adresa v objektu Kostelec nad Černými Lesy 950 na parcele st. 2965 v KÚ Kostelec nad Černými lesy, KÚ Kostelec nad Černými lesy
- Smíchovská 950/9i, adresa v objektu Řeporyje 950, Praha na parcele st. 442/6 v KÚ Řeporyje, KÚ Řeporyje
- Jana Přibíka 950/9, adresa v objektu Vysočany 950, Praha na parcele st. 1014/110 v KÚ Vysočany, KÚ Vysočany
- Anhaltova 950/24, adresa v objektu Břevnov 950, Praha na parcele st. 2619 v KÚ Břevnov, KÚ Břevnov
- Růžičkova 950, adresa v objektu Kostelec nad Orlicí 950 na parcele st. 2078 v KÚ Kostelec nad Orlicí, KÚ Kostelec nad Orlicí
- Pod Labuťkou 950/9, adresa v objektu Libeň 950, Praha na parcele st. 2649 v KÚ Libeň, KÚ Libeň
- Komenského 950/16, adresa v objektu Holešov 950 na parcele st. 2476 v KÚ Holešov, KÚ Holešov
- Bystrc 950, Brno, adresa v objektu Bystrc 950, Brno na parcele st. 4920 v KÚ Bystrc, KÚ Bystrc
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select