Bitcoin si užívá znovunabytého zájmu a snaží se stabilizovat nad 40.000 USD/BTC
Poté, co na propad kurzu bitcoinu zareagoval Elon Musk a na konferenci věnované kryptoměnám The B Word se vyjádřil na jeho podporu, obrátil se sentiment investorů do bitcoinu a ten začal nabírat zpět ztracené sebevědomí. Za pár dní dokázal posílit o více než 30 %, když po poklesu pod úroveň 30 tis. dolarů, dokázal posílit nad hodnotu 40 tis. dolarů, když se ve čtvrtek po poledni obchoduje za zhruba 40.200 USD/BTC. Jestli se bude jednat o dlouhodobější zvrácení trendu, to se teprve ukáže. Každopádně je zjevné, že investoři stále slyší na slova Elona Muska.
I když tentokrát ve prospěch bitcoinu nemluvil jen Elon Musk, ale k růstu přispěly také další faktory. Jedním z nich bylo vyjádření šéfa společnosti Twitter Jacka Dorseyho, který řekl, že v budoucnosti se bitcoin stane významnou součástí této společnosti. Dalším faktorem byla pondělní zpráva londýnského deníku City A.M., ve které se uvádělo, že společnost Amazon má v plánu začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon sice hned vzápětí tuto informaci dementoval, ale bitcoin na to zareagoval jen drobným výkyvem pod 40tisícovou hranici a kolem této úrovně od té doby setrvává, když se chvilku obchoduje nad touto úrovní a chvilku zase pod touto úrovní.
Dalším, neméně významným, faktorem, který zapůsobil na růst kurzu bitcoinu, bylo dozajista v pořadí čtvrté po sobě jdoucí snížení obtížnosti těžby. Vyčištění trhu od čínských superpočítačů pomohlo přilákat jiné těžaře, kteří se se svým hardwarem zapojili do těžby. Navíc již uběhla celkem dlouhá doba od prvních čínských restrikcí, takže se první těžaři, kteří se rozhodli pro opuštění čínského trhu a přestěhování svých farem, opět zapojují do sítě a postupně spouštějí své stroje. Navíc snížení obtížnosti těžby bitcoinů vedlo ke snížení nákladů, což těžařům přináší větší profit a nejsou tak pod tlakem, aby svůj chod sanovali prodejem bitcoinů v podstatě za jakoukoliv cenu. Vytěžené mince tak mohou schraňovat a vyčkávat s prodejem až na příznivější kurz.
Spotřeba elektrické energie na těžbu bitcoinu | zdroj University of Cambridge
S tím souvisí také skutečnost, že bitcoinové mince vlastníci stahují z oběhu. Menší nabídka na běžném trhu vede k růstu cen. V případě kryptoměn tato rovnice sice také platí, ale jen v omezené míře. Jedná se jen o jeden dílčí faktor z celé řady faktorů, které působí na kurz bitcoinu. Dokonce jsme byli svědky situace, kdy stále zmenšující se objem mincí k obchodování šel ruku v ruce s poklesem kurzu bitcoinu. Nelze se tomu divit, protože v té době na kurz působily negativně další faktory, které kurz ovlivňovaly mnohem více.
Dobrou zprávou pro bitcoin je také růst indexu strachu a chamtivosti. Ten před týdnem dosáhnul nejnižší úrovně, když byl na 10 bodech (21.06.2021). Nutno podotknout, že v tuto dobu byl také zároveň kurz bitcoinu na nejnižší úrovni, když prolomil hranici 30.000 USD/BTC a obchodoval se dokonce takřka za 29 tis. dolarů. Za týden se však nálada obrátila o 180 stupňů. Pozitivně se do kurzu promítly faktory popsané výše, což se okamžitě promítlo také na indexu strachu a chamtivosti. Ten si za pár dní připsal 40 bodů a jeho aktuální hodnota tak je 50 bodů.
Index strachu a chamtivosti | zdroj alternative.me
Jakým směrem se bude kurz bitcoinu nadále pohybovat, lze jen těžko odhadnout. Je možně, že dosažení hladiny 40 tis. USD/BTC může být jen odrazový můstek k dalšímu růstu. Ale stejně tak je možné, že se jednalo o dočasnou seanci a kurz opět trochu oslabí. Navíc za dva dny dojde opět ke korekci obtížnosti těžby a tentokrát se očekává zvýšení obtížnosti zhruba o 4,5 %. Jak se tato korekce projeví v kurzu bitcoinu, se teprve také uvidí.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Kryptoměny, vývoj kurzu za týden
Více zpráv k tématu Bitcoin & Kryptoměny
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři