cryptokingdom.tech (Crypto Kingdom)
Makroekonomika  |  14.07.2021 18:34:01

Cena Etherea včera klesla pod $2 000, protože inflace v USA dosáhla nejvyšší úrovně od roku 1991, BTC se drží


Druhá největší kryptoměna od včerejška čelí prodejnímu tlaku stejně tak jako Bitcoin, protože obchodníci vyhodnocují nejnovější údaje o inflaci v USA.

Ether (ETH) měl pravděpodobně na červenec nejvíce býčí výhled, kvůli klíčovému technickému updatu nazvanému EIP-1559, který slibuje, že díky svému vůbec prvnímu spalovacímu mechanismu bude nativní token ETH vzácnější.

Jenže zatím v průběhu tohoto měsíce druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace výrazně následovala svého největšího rivala Bitcoin. Pozitivní korelace byla viditelná 13. července, po otevření trhů v New Yorku, kdy se Ether propadl pod $2 000 společně s Bitcoinem, který sklouzl pod 32 500. Přes noc pak ETH klesl až na 1860 a BTC se odrazil od 31 550.


ETH/USD vs. BTC/USD na Coinbase po včerejším otevření trhů v USA, zdroj: TradingView

Mírně medvědí pohyb dvojice ETH/USD napodobil krok Bitcoinu, který v obavách klesl, když obchodníci hodnotili nejnovější údaje o inflaci v USA.

Americký index spotřebitelských cen v červnu vzrostl o 0,9 % a meziročně dosáhl 5,4 %, což je nejvyšší úroveň od roku 1991. Obchodníci po těchto zprávách vyprodali Bitcoin a další kryptoměny, což ukazuje na strach, že neustále rostoucí míra inflace donutí Federální rezervní systém USA stáhnout svou politiku kvantitativního uvolňování.

Makroinflace vs. deflace Etherea

Zápisy z červnového zasedání Federálního výboru pro otevřený trh podrobně odhalily, že úředníci se přiklání ve prospěch nejméně dvou zvýšení sazeb do konce roku 2023 za předpokladu, že míra inflace bude příliš vysoko nad jejich 2% cílem. Centrální banka udržuje úrokové sazby pod 0,25 % od března 2020, což oslabilo poptávku investorů po dolaru a naopak zvýšilo poptávku po takzvaných bezpečných aktivech, včetně Bitcoinu. Ten ale stále více slouží jako zajištění právě proti inflaci.

Ether, jehož jednoroční korelační koeficient s bBitcoinem je podle Crypto Watch na hodnotě 0,64, se v roce 2020 a v prvním čtvrtletí roku 2021 prudce zvýšoval podle podobných makroekonomických základů.

Kryptoměna však dosáhla lepších zisků než Bitcoin, a to díky své roli v záplavě vzkvétajících krypto sektorů, včetně decentralizovaného financování (DeFi), nezaměnitelných tokenů (NFT) a stablecoinů.

Jednoroční korelace Bitcoinu s Ethereem, zdroj: Crypto Watch

Síť Etherea však také trpěla technickými problémy v podobě ucpané propustnosti. Přetížený blockchain přiměl těžaře - subjekty, které zpracovávají a přidávají transakce do veřejné účetní knihy Etherea - aby zvýšili své poplatky. V některých případech byli uživatelé nuceni platit více poplatků za gas, než kolik byla celková hodnota jejich převodu.

Zdá se, že problémy dospěly ke konečnému řešení, protože Ethereum má v úmyslu změnit svůj protokol z těžařsky přátelského, ale energeticky náročného proof-of-work na rychlejší a levnější proof-of-stake. Očekává se, že tzv. "Londýnský hard fork", který obsahuje pět zlepšovacích návrhů, bude tyto nedokonalosti řešit.

Jeden z vylepšovacích protokolů, nazvaný EIP-1559, zavádí novou strukturu poplatků, aby byl Ether méně inflační.

Navrhuje spálit část poplatku vybraného v ETH, čímž se zvýší deflační tlak na kryptoměnu. Kromě toho upgrade nahradí těžaře validátory. Ethereum přitom vyžaduje, aby každý ověřovatel uzamkl alespoň 32 ETH, aby mohl provozovat svoji proof-of-stake síť.

Tento požadavek tak vyřadil velkou část nabídky ETH z oběhu, což z něj učinilo stejně vzácné aktivum jako je Bitcoin.

Pro Konstantina Anissimova, výkonného ředitele CEX.IO, rostoucí makroinflace poskytuje Etheru více bullish příležitostí, stejně jako Bitcoinu. Dodává, že předpokládá, že směnný kurz ETH/USD dosáhne $3 000 při antiinflačním scénáři.

„Za současného stavu Federální rezervní systém zvýšil velikost své rozvahy od začátku roku 2020 na více než 8 bilionů dolarů - což je podstatný nárůst,“ vysvětlil a dodal:

„Snížené ceny představují na trhu cestu pro investory, aby hromadili mince se slevou a zároveň věřili v jejich schopnost sloužit jako správné zajištění proti neodmyslitelné inflaci.“

A tak se zdá, že akumulace Etheru probíhá ve velmi rychlém tempu. Podle jihokorejské analytické firmy se sídlem v Koreji CryptoQuant klesly celkové rezervy ETH na všech kryptoburzách o více než polovinu v důsledku cenové korekce Q2/2021 z horních $4 384 na $1 700.Celkové rezervy ETH na burzách klesají od září 2020, zdroj: CryptoQuant

Korelační rizika

Korelace Etheru s Bitcoinem zůstává překážkou na cestě ETH za dalším růstem. Josh Arnold, finanční analytik působící v Seeking Alpha, nicméně zdůraznil, že Ether a Bbitcoin mají někdy negativní korelaci. Účinnost korelace 0,64 není dokonalá.

Arnold se místo toho zaměřil na strukturu cenového grafu Etheru a poznamenal, že kryptoměna vytvořila sestupný trojúhelníkový pattern po završení v polovině května 2021. Sestupné trojúhelníky jsou obvykle pokračovací patterny, které po malé době konsolidace následují cenu směrem k jejich předchozímu trendu.

Výhled sestupného trojúhelníku na základě obchodního setupu Joshe Arnolda, zdroj: TradingView

Arnold poznamenal, že Etheroví býci potřebují udržet support trojúhelníku, aby si udrželi jejich výhled k dalšímu růstu, jinak by riskovali ztrátu trhu kvůli medvědům. Vysvětlil:

„Klesající trojúhelník směrem dolů by způsobil pád Etherea na nová minima roku 2021 a pokus znovu najít support, ale na mnohem nižších úrovních.“

Ale vzhledem k odolnosti Etheru vůči medvědům Arnold očekává, že kryptoměna může nakonec růst výš.

A navíc podle dnešní stabilizace Bitcoinu, který Ethereum následuje, se zdá, že panika na trzích se zatím nekoná. Alespoň dokud Fed neoznámí zvyšování sazeb kvůli extrémně rostoucí inflaci.

CryptoKingdom.cz

Jsme mostem mezi starým a novým světem. Provedeme tě světem kryptoměn a ukážeme ti cestu k největší příležitosti 21. století.

Crypto Kingdom je největší kryptoměnová komunita na CZ/SK scéně. Pomohli jsme již několika tisícům začátečníků se v kryptoměnách zorientovat.

Připoj se k nám a my tě provedeme: https://start.cryptokingdom.tech

16.07. 16:38  Zajištění proti inflaci (Pavla)
15.07. 17:02  Opět zlodějina ze strany Cryptokingdom (Silvia_Conti)
15.07. 11:06  blábol (AjRep)
15.07. 11:01  blábol (štěpán)
Diskuse je uzavřena






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688