Zkrácený týden přinese řadu dat z ČR a také Německa
Zkrácený pracovní týden přinese hned čtyři údaje z tuzemska, kdy dorazí květnová měsíční data z reálné ekonomiky a také zpráva z trhu práce. Na informace o tom, jak silně ekonomika reaguje na postpandemické otevírání, si ale budeme muset ještě počkat, protože k rozvolňování restrikcí došlo zhruba v půlce května, a tak tento týden zveřejněná čísla nebudou plně reflektovat efekt otevření. Kalendář eurozóny je relativně prázdný. Patrně nejzajímavější údaj dorazil dnes ráno z Německa, kde byla zveřejněna průmyslová výroba. Za zmínku stojí ještě letní aktualizace makroekonomické prognózy Evropské komise, která vyjde dnes dopoledne. Dále vyjdou zápisy z měnového jednání Fedu (dnes) a ECB (zítra).
Dle čerstvých informací německý průmysl v květnu meziměsíčně po očištění poklesl o 0,3 % oproti odhadovaným +0,5 %. Meziročně tím dosáhl na 17,3 %. Současně ale došlo k revizi dubnových dat z meziměsíčních -1,0 % na -0,3 %. Z pohledu jednotlivých skupin došlo k největšímu poklesu u zboží investiční povahy (-3,4 % m/m), nejvíce si naopak připsala výroba zboží krátkodobé spotřeby (+5,0 % m/m).
Již za několik minut se dozvíme i výsledek květnové průmyslové výroby v Česku, kterou bude doprovázet i statistika zahraničního obchodu. V obou případech se opět sejdou dva protichůdné faktory. Zaprvé pozitivní efekt solidního tempa zahraniční poptávky a za druhé negativní efekt přetrvávajících problémů na straně nabídky v podobě chybějícího materiálu či logistických omezení. Problém je asi nejvíce markantní v důležitém automobilovém sektoru, kde výrobcům schází polovodiče. To zhoršuje objem průmyslu i jeho exportní výkonnost. Kromě toho doposud ryze kladný pohled na situaci v poptávce narušují nejnovější data o vývoji zakázek v Německu, které ukazují na překvapivý pokles továrních objednávek. Například nové automobilové exportní zakázky v květnu poklesly o 9,6 % m/m (první pokles od začátku roku). Z hlediska propojenosti českého průmyslu na Německo se jedná o nepěknou zprávu i pro vývoj v tuzemsku.
Celkově očekáváme za květen meziroční růst české průmyslové výroby o 35,7 % (oproti 55,1 % v dubnu). Do výsledku se ještě promítá efekt nízké srovnávací základny z minulého roku, který ale bude postupně klesat, čímž bude zvolňovat i dynamika průmyslu. Bilanci zahraničního obchodu odhadujeme na 25,4 mld. Kč. (oproti 19,3 mld. Kč v dubnu). I zde dynamika v příštích měsících zvolní s růstem importů díky otevírání ekonomiky.
Zítra je na řadě český maloobchod za květen. Data o karetních transakcích a průzkum mezi spotřebiteli ukazují na další zlepšení, které odhadujeme na 3 % vyjma, a 16,5 % včetně prodejů aut.
V pátek je na řadě česká nezaměstnanost, která podle našeho odhadu v červnu poklesla z 3,9 % na 3,7 %. Tuzemský trh práce za poslední měsíce překvapil vyšší odolností vůči dopadům pandemie, i když vezmeme v potaz nadále platné vládní podpůrné programy. Tematicky bude ladit i odpolední týdenní statistika z USA o vývoji počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.¨
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?